Ke střelbě v Halle se přiznal německý antisemita. AfD považuje nařčení ze spoluviny za ‚sprosté‘
Sedmadvacetiletý Němec Stephan Balliet se přiznal k útoku v Halle. Potvrdil, že motivem jeho činu byl antisemitismus a krajně pravicový světonázor. Němečtí politici vyzývají k posílení pravomocí bezpečnostních složek a lepší ostraze židovských zařízení v zemi. Slibují také vyšší investice do boje proti antisemitismu a extremismu, informovala v pátek agentura DPA.
V autě Ballieta se našly čtyři kilogramy výbušnin. V Halle ve středu zaútočil na synagogu, ve které v té době přes 50 lidí slavilo nejdůležitější židovský svátek Jom kipur (Den smíření). Do budovy se ale nedostal. Před synagogou nicméně zastřelil 40letou ženu a v nedalekém rychlém občerstvení s kebabem 20letého muže, který se přišel v polední pauze najíst. Manželský pár – 40letou ženu a 41letého muže – střelec na útěku zranil. Oba zůstávají nadále v nemocnici, v ohrožení života ale již nejsou.
Podle agentury DPA našli vyšetřovatelé v Ballietově bytě 3D tiskárnu a potvrdilo se jejich podezření, že si zbraně použité při útoku vyrobil sám. Státní zástupce už ve čtvrtek řekl, že právě nekvalitní zbraně v kombinaci se střelcovou špatnou muškou zřejmě zabránily mnohem většímu masakru.
Podomácku vyrobené zbraně a nadávky Židům. Na internetu se objevil manifest sepsaný střelcem z Halle
Číst článek
Server Spiegel Online napsal, že Balliet s domovní prohlídkou po činu zjevně počítal, policisté při ní totiž našli několik lístků, na kterých bylo napsáno „tento los nevyhrává“. V Halle se podle agentury DPA mezitím truchlí. Květiny a svíčky se hromadí na hlavním náměstí, před synagogou ve čtvrti Paulusviertel i před nedalekým rychlých občerstvením s kebabem.
Předsedkyně vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) a ministryně obrany Annegret Krampová-Karrenbauerová označila středeční čin za útok na základy německého státu. „Šlo o útok zevnitř na naši zemi a její základní zřízení,“ řekla Krampová-Karrenbauerová v rozhovoru s berlínským listem Tagesspiegel.
Podle Krampové-Karrenbauerové je třeba v reakci na atentát zvýšit pravomoci bezpečnostních složek a tajných služeb. Prodloužit by se měla například lhůta, po kterou mohou uchovávat DNA pachatelů. Stát musí na krajně pravicový teroristický útok odpovědět plnou silou, dodala šéfka nejsilnější vládní strany.
Důkladně vyšetřit je podle Krampové-Karrenbauerové nutné i to, proč synagogu v Halle v době svátku nikdo nestřežil. Ke změně zákonů, které by ale neměly přinést omezení svobod občanů, vyzval v pátek také Reiner Haseloff, předseda vlády spolkové země Sasko-Anhaltsko, v níž Halle leží.
‚Duchovní žháři‘
Jeden z předsedů protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Jörg Meuthen řekl, že atentát v Halle je důsledkem selhání bezpečnostních složek. Za „absurdní a sprosté“ označil výroky některých politiků, podle nichž nese AfD kvůli své rétorice na útoku spoluvinu. Například bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann označil členy AfD za „duchovní žháře“.
Ke kritice AfD se v pátek přidal i zmocněnec německé vlády pro boj s antisemitismem Felix Klein. „AfD má mnoho antisemitských názorů,“ uvedl a zmínil například pozice strany k rituální porážce či obřízce.
Ministryně pro otázky rodiny Franziska Giffeyová v pátek oznámila, že vláda v reakci na teroristický útok uvolní více peněz na boj s antisemitismem. S ministrem financí Olafem Scholzem se podle prohlášení dohodla také na tom, že projekty, jejichž cílem je bojovat s extremismem a posilovat demokracii, dostanou i příští rok stejné množství peněz jako letos. Původně měly o část financí přijít.