Německý prezident rozvířil diskusi o tom, zda islám patří k Německu
Německý prezident Joachim Gauck je v úřadu teprve několik měsíců. Stihl už však rozvířit diskuzi, kterou němečtí politici a aktivisté vedou již několik let. Přou se o to, zda k Německu patří, nebo nepatří islám.
Islám, muslimové a integrace jsou v Německu citlivá témata, o kterých se hodně mluví, mimo jiné proto, že v zemi žije třímilionová turecká menšina.
Proslulý je dřívější výrok kancléřky Angely Merkelové, která řekla, že multikulturalismus v Německu fatálně ztroskotal.
Gauckův předchůdce v prezidentském úřadu Christian Wulf před dvěma lety prohlásil, že „islám k Německu zkrátka a dobře patří“.
Zahraniční zpravodaj Pavel Novák okomentoval výrok německého prezidenta Joachima Gaucka
Evangelický teolog Joachim Gauck se od tohoto výroku distancoval. V rozhovoru pro týdeník Zeit řekl, že k Německu patří muslimové, ale islám jako takový ne. Prý chápe ty, kteří nechtějí uznat vliv islámu na současnou Evropu.
Wulf se podle Gaucka dopustil paušalizování. Prý není tak jednoznačné, že islám je dnes součástí Německa. Gauck navrhuje nejprve diskuzi o tom, kde a jak dnes islám Německo ovlivňuje, popřípadě jak ovlivňuje Evropu a co je dnes v Evropě to islámské. Nejprve je potřeba ptát se, až pak dělat generální úsudky.
Němečtí muslimové zareagovali na slova prezidenta Gaucka až překvapivě zdrženlivě. Jeho slova považují v první řadě za výzvu k diskuzi a bylo by prý nepatřičné je zveličovat. Gauck podle nich podporuje různorodost a sounáležitost k Německu bez ohledu na to, jaké má kdo vyznání.
Výjimkou je předseda německých zelených Cem Özdemir, který nedokáže pochopit Gauckovo rozlišení muslim a islám. Jestliže patří k Německu muslimové, musí k němu prý patři i islám, který muslimové vyznávají.