Němečtí poslanci zrušili poplatky za návštěvu lékaře. Byly zbytečné
Německý parlament jednomyslně rozhodl o zrušení poplatků u lékaře, a to od Nového roku. Podporují to i sami lékaři. Regulační poplatky pro ně totiž znamenají dlouhé hodiny papírování. Zavedeny byly v roce 2004.
Němci platí 10 eur, tedy asi 250 korun každého čtvrt roku při první návštěvě lékaře. Celý kvartál pak mohou do ordinace docházet neomezeně.
Zrušení poplatků prosazovala nejmenší vládní strana FDP, tedy Svobodní demokraté. Vládní návrh podpořila i opoziční sociální demokracie.
„S ohledem na nadcházející volby se především vládní strana CSU rozhodla poplatky zrušit. Oni také zvažovali, že to přeruší na dva roky a poté to vyhodnotí, ale rozhodli se to zrušit,“ přibližuje doktor Štěpán Sulek, který momentálně působí v okresní nemocnici v duryňském Hildburghausenu.
Doktor Štěpán Sulek, který momentálně působí v Německu, vysvětluje, proč byly poplatky zrušeny
Zjistilo se, že německé zdravotní pojišťovny mají finanční rezervy. Do konce roku by mohly dosáhnout až 29 miliard eur, což je přes 700 miliard korun.
Rozhodnutí parlamentu se pojišťovnám přesto nelíbí, po zrušení regulačních poplatků totiž přijdou zhruba o dvě miliardy eur ročně. A někteří pacienti se obávají, že částka se nakonec vybere někde jinde.
Ke zrušení poplatků přispělo také to, že se za posledních osm let neprojevil žádný významný úbytek návštěv u lékaře, kvůli kterému se platby zaváděly. Pouze odradily sociálně slabší občany od preventivních prohlídek.
Odpadne papírování
Většina lidí se naopak po zaplacení poplatku snažila služeb lékařů maximálně využít. Ve srovnání s jinými evropskými národy míří Němci do ordinací častěji, v průměru 18krát do roka.
„Nevidím žádnou velkou změnu před a po zavedení, takže si myslím, že ani po 1. lednu se nic zvláštního, co do počtu pacientů, dít nebude,“ říká lékař Karel Zechel, který v Německu už 20 let provozuje ordinaci.
Doktor Karel Zechel, který pracuje v německém lázeňském městě Bodenmais, přibližuje svůj názor na regulační poplatky
Zaplacené poplatky podle něj zůstávají lékaři a v konečném finančním vyrovnání na konci čtvrtletí je tato částka odečtena. Zrušení regulačních poplatků vítá, protože se zjednoduší administrativa.
„Pro mě je to pozitivum. Samozřejmě když je potřeba pracovat s financemi, tak je potřeba i určitý pořádek v celé věci, je potřeba, aby ty peníze byly dokumentovány, aby se vydalo potvrzení o zaplacení a potom aby se donesly do banky,“ upozorňuje Zechel.
Němci platí na povinném zdravotním pojištění zhruba o dvě procenta více než lidé v České republice. Zároveň ale v Německu funguje systém soukromého připojištění.
„To znamená, že lidé, kteří mají příjmy tuším nad 4000 euro měsíčně, se mohou nechat privátně připojistit a pak jim samozřejmě regulační poplatky odpadají a mají právo na výběr lékaře,“ vysvětluje Sulek.