Novinářka BBC na twitteru omylem oznámila úmrtí královny Alžběty II.
Internetem se šířila zpráva o smrti britské královny Alžběty II. Na svém twitterovém účtu ji nedopatřením zveřejnila novinářka britské stanice BBC. Informaci rychle převzala další známá média jako německý Bild nebo americká CNN.
Ahmen Khawajová z BBC napsala na svůj twitter dvě zprávy. V první informovala o tom, že o královnu pečují v jedné londýnské nemocnici.
Už to vzbudilo pozornost, protože Alžběta II. shodou okolností ráno opravdu v nemocnici byla. Ne proto, že by měla nějaké akutní potíže, byla na pravidelné zdravotní prohlídce.
V tu chvíli se už ale pomyslný informační vlak rozjížděl a plnou rychlost nabral, když se na twitteru Khawajové objevila zpráva, že královna Alžběta II. zemřela.
CardBuckinghamský palác za normálních okolností o královniných návštěvách lékaře neinformuje. Vzhledem k rozruchu na internetu ale tentokrát udělal výjimku a ujistil veřejnost, že panovnice byla v nemocnici na předem domluvené preventivní prohlídce, po které zase odešla domů.
Novinářka Khawajová i její domovská stanice BBC se za chybu omluvily. Oba zmíněné tweety se prý dostaly na internet při interním nácviku toho, jak bude stanice a její zaměstnanci postupovat v případě královniny smrti.
Khawajová obě zprávy neprodleně smazala, ale protože internet žije vlastním životem, ještě nějakou dobu po něm informace o smrti britské panovnice kolovala.
'Předčasná úmrtí'
Podobné faux-pas se nestalo poprvé. Třeba minulý rok pohřbil americký magazín People herce Kirka Douglase, když na svém webu omylem zveřejnil jeho nekrolog. V roce 2003 se něco podobného stalo americké CNN, když vydala hned několik předpřipravených nekrologů - čtenáři si tak na webu mohli přečíst shrnutí o životě a vlivu Fidela Castra nebo Nelsona Mandely.
Podobné omyly se nevyhýbají ani Česku. V roce 1998 ČTK kvůli technické chybě ohlásila úmrtí Václava Havla. Pár let předtím takto obletěla Česko nepravdivá zpráva o smrti spisovatele Jaroslava Foglara.
Chybu v minulosti udělala třeba i redakce serveru iHNed, když testovala systém odesílání zpravodajských esemesek. Omylem ale takovou zprávu skutečně rozeslala - mluvilo se v ní nelichotivě o Jiřím Paroubkovi.