Na Novém Zélandu demonstrovaly desetitisíce lidí. Byl to jeden z největších protestů v historii země
Desetitisíce lidí vyrazily v úterý protestovat před novozélandský parlament proti návrhu sporného zákona, jenž by podle jeho kritiků podkopal práva původních obyvatel. Jde o jeden z největších protestů v historii země. Podle stanice BBC se v metropoli Wellingtonu sešlo kolem 35 tisíc lidí, list The New Zealand Herald píše až o 55 tisíc protestujících.
Návrh zákona má umožnit nový výklad znění 184 let staré úmluvy mezi Brity a původními obyvateli Maory. Podle jeho navrhovatelů by umožnil všem Novozélanďanům stejná práva, jeho kritici se ale obávají, že by podkopal práva původních obyvatel, napsala BBC.
VIDEO: Maorští poslanci narušili hlasování parlamentu. Zatančili tradiční tanec haka
Číst článek
Úterým vyvrcholil devítidenní poklidný protestní pochod, který začal na severu země. V úterý se k němu připojilo největší množství lidí. Na shromáždění se hodně mluvilo o jednotě a solidaritě, popsala agentura Reuters.
„Pro ty, kdo nás budou rozdělovat, je pozdě. Už jsme jeden lid,“ uvedl podle ní jeden účastníků Helmut Modlik.
Takzvanou Smlouvu z Waitangi v roce 1840 podepsali zástupci britské koruny a maorští kmenoví náčelníci. Dohoda Maorům zaručuje právo na půdu a také stanoví způsob vládnutí, na němž se obě strany dohodly.
Výkladem jejího textu se dodnes řídí právní předpisy a politika v zemi. Rozhodnutí soudů a samostatného maorského tribunálu v průběhu desetiletí maorská práva a výsady postupně rozšiřovaly. Podle názoru některých tím však jsou diskriminováni nepůvodní obyvatelé.
Menšinová koaliční strana ve středopravicové vládě ACT New Zealand proto před časem předložila návrh zákona, který má právně zakotvit užší výklad smlouvy.
Zákon nakonec v prvním čtení prošel, ale v dalších dvou se už pro něj podle Reuters podpora neočekává. Další dvě koaliční strany oznámily, že ho dále nepodpoří. V koaliční smlouvě se totiž zavázaly k podpoře zákona pouze v prvním čtení.