‚Nutnost udržet mír a stabilitu.‘ Biden a Si diskutovali po telefonu o bezpečnosti, TikToku nebo drogách
Napětí kolem Tchaj-wanu, problematika umělé inteligence, obchodní politika i bezpečnostní otázky patřily podle agentury AP mezi témata úterního telefonického rozhovoru prezidentů USA a Číny Joea Bidena a Si Ťin-pchinga. Oba státníci spolu hovořili poprvé od listopadu, upozornila čínská státní média.
Biden podle agentury AFP v souvislosti s Tchaj-wanem zdůraznil nutnost udržet „mír a stabilitu“ v Tchajwanském průlivu a zachovat vládu práva a svobodu plavby v Jihočínském moři.
Čína už nemluví o připojení Tchaj-wanu jako o mírovém. Je to promyšlený symbol, hodnotí sinoložka
Číst článek
Úterní telefonát byl prvním rozhovorem obou lídrů od jejich setkání v listopadu loňského roku poblíž San Franciska, má tak navazovat na pravidelné dialogy mezi oběma mocnostmi, uvedly agentury.
Si a Biden „si upřímně a do hloubky vyměnili názory na vztahy mezi Čínou a USA a na otázky, které jsou v jejich společném zájmu“, napsala o rozhovoru čínská státní tisková agentura.
Podle čínských médií, na která se odkazují západní agentury, hovořili oba prezidenti také o ruské agresi na Ukrajině nebo o rostoucím napětí na Korejském poloostrově.
Americko-čínská jednání
Telefonát byl podle AP začátkem několika týdnů americko-čínských jednání na vysoké úrovni. Ve čtvrtek má totiž do Číny odcestovat ministryně financí Janet Yellenová a v následujících týdnech také ministr zahraničí Antony Blinken.
Česko by mělo silně krotit určité politiky, reaguje Čína na příjezd viceprezidentky Tchaj-wanu do Prahy
Číst článek
Konzultace na pracovní úrovni budou pokračovat i v nadcházejících týdnech a měsících. Plánovány jsou rovněž návštěvy členů čínské vlády v USA. Kromě toho se brzy uskuteční telefonický rozhovor mezi ministry obrany obou zemí, uvádí agentura DPA.
Americké úřady hovořily o „otevřené a konstruktivní diskuzi“ mezi oběma státníky, v níž se prezident Biden vyjádřil i k mnoha kritickým bodům, včetně čínské podpory ruského zbrojařského průmyslu v době války na Ukrajině, čínského postoje k Tchaj-wanu a otázce „nekalých“ obchodních praktik.
Americký prezident podle informací z Bílého domu vyjádřil své trvalé znepokojení nad nespravedlivou obchodní politikou a „netržními hospodářskými praktikami Číny“, uvádí Reuters.
Oba představitelé však uvítali pokračující úsilí o zachování otevřených komunikačních kanálů a vzájemných vztahů prostřednictvím vysoké diplomacie, uvádí Bílý dům.
ByteDance i pašování drog
Zhruba hodinu a půl trvající telefonický hovor se dostal i k sociální síti TikTok, kterou vlastní čínská firma. Podle bezpečnostního mluvčí Bílého domu Johna Kirbyho USA znovu vyjádřily své obavy z čínského vlastnictví populární aplikace.
TikToku hrozí zákaz v USA. Návrh zákona prošel Sněmovnou reprezentantů, Biden by ho podepsal
Číst článek
V březnu americká Sněmovna reprezentantů přijala návrh, který by v zájmu národní bezpečnosti umožnil platformu ve Spojených státech zakázat, pokud její čínský vlastník ByteDance neprodá své podíly do šesti měsíců.
Krok vychází z obav, že populární platformu přes čínského majitele kontroluje Peking a může ji zneužívat proti Američanům.
Oba prezidenti hovořili také o problematice drog. Během listopadového setkání v Kalifornii se Biden a Si mimo jiné dohodli na spolupráci v boji proti pašování fentanylu - drogy, která je zodpovědná za úmrtí desítky tisíc Američanů ročně. Komponenty pro výrobu tohoto opiátu často pocházejí z Číny. Peking by proto měl omezit vývoz některých chemických látek.