Obyvatelé Grenfell Tower dostanou roční imigrační amnestii. Britské úřady je nebudou kontrolovat
Britská vláda nabídla všem obyvatelům vyhořelého londýnského věžáku Grenfell Tower roční imigrační amnestii. Někteří z nájemníků zřejmě pobývají ve Spojeném království neoprávněně nebo jim povolení k pobytu brzy vyprší. Mohou se proto bát požádat britské úřady o pomoc nebo s nimi spolupracovat.
Britské ministerstvo vnitra se zavázalo, že po dobu dvanácti měsíců nebude provádět žádné imigrační kontroly týkající se lidí, kteří přežili děsivý požár ve věžáku Grenfell Tower. Nebude se zabývat ani žádnými podněty, které ohledně místních nájemníků přinese nadcházející veřejné vyšetřování.
Požár londýnského věžáku je jenom ‚vrchol ledovce‘. Testy neprošla žádná z kontrolovaných budov
Číst článek
„Vláda dala jasně najevo, že naší prioritou je zajistit postiženým touto tragédií přístup k potřebným službám bez ohledu na jejich imigrační status," řekl náměstkem ministryně vnitra Brandonem Lewisem.
„Toto období poskytne přeživším čas, aby mohli řešit extrémně obtížné okolnosti, ve kterých se nacházejí, obnovit své životy a zvážit své budoucí možnosti. Stejně tak jim poskytne čas pomoci policii a dalším úřadům s vyšetřováním požáru," dodal Lewis.
Stínová ministryně vnitra za Labour Party Diane Abbottová to kritizuje coby málo vstřícné opatření. Podle ní se lidé s problematickým imigračním statusem budou bát obrátit s jakoukoli žádostí na úřady, když budou vědět, že je za rok může čekat deportace.
„Někteří přeživší přišli při této strašlivé tragédii doslova o všechno. O veškerý majetek, domov a své milované. Možnost, že by navíc později mohli být deportováni, je směšná," uvedla podle BBC Abbottová.
Přeživší z Grenfell Tower mají nárok na sociální dávky i další pomoc od státu, aniž by museli absolvovat běžnou administrativní proceduru.
Při požáru zahynulo nejméně 80 lidí
Při červnovém požáru londýnské výškové budovy Grenfell Tower zahynulo nejméně 80 lidí, jednou z nejmladších obětí byl pětiletý chlapec Isaac.
Policie upozornila, že bude trvat měsíce, než dospěje ke konečnému počtu obětí nejtragičtějšího požáru v Británii od druhé světové války. Domnívá se ale, že požár nikdo nepřežil ve 23 ze 129 sociálních bytů.
Tragický požár výškového obytného domu začal podle policie kvůli vadné ledničce. Oheň tedy nebyl založen úmyslně. Británie také začala prověřovat vybrané budovy z hlediska požární bezpečnosti. Testy dosud neprošlo zhruba 149 výškových domů.