Velký přehled změn 2025:
volnější rodičovská, vyšší zálohy, daně, dávky a důchody i práce od 14 letVolnější podmínky při rodičovské dovolené, vstřícnější pravidla pro stejnopohlavní páry, vyšší vyměřovací základ pro pojištění i možnost práce mladistvých od 14 let. Česko s novým rokem čeká řada změn. Na serveru iROZHLAS.cz vám přinášíme stručný přehled těch nejdůležitějších.
- Rodičovská dovolená
- OSVČ
- Mzdy
- Důchody
- Zkušební doba a výpovědi
- Pracovní směny a odpočinek
- Příspěvek na bydlení
- Alkohol, tabák a návykové látky
- Ekologie
- Přísedící u soudu
- Stejnopohlavní páry
- Dohody o provedení práce a práce mladistvých
- Kryptoaktiva a cenné papíry
- Daň z přidané hodnoty
- Daň z příjmů fyzických osob
- Daň z nemovitých věcí
- Silnice a dálnice
- Železnice
Rodičovská dovolená
Patrně od jara by zaměstnanci vracející se z rodičovské dovolené mohli mít do věku dvou let dítěte garantované, že mohou nastoupit na stejné pracovní místo. Dosud měl zaměstnavatel povinnost zařadit zaměstnance na původní práci a pracoviště pouze po návratu z mateřské dovolené. Novela však nestihla do konce roku projít legislativním procesem a pravděpodobně začne platit v průběhu roku.
Pravidla by rovněž mohla být přívětivější pro zaměstnance na rodičovské dovolené, kteří si potřebují přivydělat a uzavírají se zaměstnavatelem dohodu o provedení práce (DPP) či dohodu o pracovní činnosti (DPČ). Podle současných pravidel nesmějí vykonávat činnosti vymezené jako práce podle pracovní smlouvy. V průběhu příštího roku by souběh rodičovské a činnosti dle pracovní smlouvy, ale nyní na základě DPP a DPČ, měl být umožněný.
Zaměstnavatelé naopak mohou ocenit, že řetězení pracovních poměrů na dobu určitou nebude omezené počtem opakování, ale pouze časově, a to na devět let. Dosud šlo uzavřít pracovní poměr maximálně na tři roky a dvakrát jej opakovat. Výjimka neexistovala ani u zástupu na mateřskou či rodičovskou dovolenou. To mohl být problém při hledání náhrady na dobu určitou.
Nahoru ↑OSVČ
V souladu s vládním konsolidačním balíčkem postupně roste pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) takzvaný minimální vyměřovací základ, a to tak, aby v roce 2026 představoval 40 procent průměrné mzdy. Pro rok 2025 to pro sociální pojistné bude 35 procent průměrné mzdy, tedy 4759 korun. U vedlejší činnosti se minimální záloha zvedne na 1496 korun za měsíc. Méně narostou minimální zálohy na zdravotní pojištění, a to o 175 korun měsíčně oproti loňsku na 3143 korun.
Nadále nicméně platí výjimka pro začínající podnikatele, kteří mají podnikání jako hlavní výdělečnou činnost. Ti mají v prvních dvou letech podnikání minimální zálohy nižší, konkrétně 3399 korun měsíčně.
Příjemnou novinkou pro některé začínající živnostníky může být princip, který vláda nazývá „platím, až vydělám“. Nové OSVČ nebudou muset první dva roky zálohy na pojistné platit vůbec. Novela má pomoci začínajícím podnikatelům, kterým mohou chybět peníze na rozjezd podnikání. Nejde však o slevu – dotyční budou muset zálohy zpětně doplatit.
Zvyšovat se bude paušální daň, která umožňuje v jedné platbě uhradit daň z příjmů a obě povinná pojištění. V prvním pásmu, pro plátce s ročními příjmy do milionu korun, se zvedne na 8716 korun.
Nahoru ↑Mzdy
Výše minimální mzdy od ledna vzroste na 20 800 korun. V roce 2024 to bylo 18 900. Velkých změn však přichází více.
Minimální mzda se nově začne vypočítávat automaticky především podle výše průměrného platu. V roce 2025 bude minimální mzda na úrovni asi 43,4 procenta té průměrné. Tento podíl bude meziročně narůstat. Cílem změn je podle vlády dosáhnout výše minimální mzdy na úrovni 47 procent průměrného platu v roce 2029.
V soukromé sféře se rovněž ruší koncept zaručených mezd. Pro soukromé firmy bude nadále platit jen omezení na všeobecnou minimální mzdu. Zaručený plat ve státních institucích zůstává dále v platnosti.
Novinkou je možnost sjednat výplatu v cizí měně, a to i v případě, že zaměstnanec neprovádí výkon práce v zahraničí. Zaměstnanec, který například žije v zahraničí nebo tam má rodinu, si bude moct u zaměstnavatele vyjednat, aby mzdu nedostával v českých korunách.
Nahoru ↑Důchody
Starobní důchody se od ledna zvýší v průměru o 358 korun měsíčně. Jejich zvýšení se odvíjí od růstu cen, který se měří indexem životních nákladů domácností seniorů.
Nahoru ↑Zkušební doba a výpovědi
V průběhu roku, pravděpodobně na jaře 2025, by měly přijít podstatné změny okolo nástupu a odchodu ze zaměstnání.
Dvouměsíční výpovědní lhůta by měla začít běžet už v den doručení zaměstnavateli, nikoli až v první den měsíce následujícího po doručení. V řadě případů by se tak technicky vzato výpovědní doba zkrátila. Pokud je výpověď dána z důvodu porušení pracovní kázně, byla by pro zaměstnance zkrácená na jeden měsíc.
Zkušební doba naopak bude moct být delší, a to až čtyři měsíce pro řadové zaměstnance a osm měsíců pro vedoucí pracovníky. Podle ministerstva práce a sociálních věcí se v praxi ukazovalo, že dosavadní limit tří a šesti měsíců byl nedostatečný u některých odborných pozic.
Nahoru ↑Pracovní směny
Zaměstnanci se nově budou moci se zaměstnavatelem dohodnout na takzvaném samorozvrhování pracovní doby. To bylo doposud možné jen pro práci na dálku. Od roku 2025 se ale zaměstnanec a zaměstnavatel mohou dohodnout na určitém počtu hodin, které zaměstnanec odpracuje v takzvaném vyrovnávacím období (26 nebo 52 týdnů). Zaměstnavatel bude takovou dohodu moci jednostranně ukončit s patnáctidenní výpovědní lhůtou.
Nahoru ↑Příspěvek na bydlení
Podle nařízení vlády se na rok 2025 zvednou takzvané normativní náklady na bydlení, a to o 3,4 procenta. V souladu s nimi se zvedá i státní příspěvek na bydlení.
Věc je relevantní pro domácnosti s nízkými příjmy, jejichž výdaje na bydlení přesahují 30 procent jejich čistého příjmu. Normativní náklady vycházejí z výpočtu spotřebitelských cen Českého statistického úřadu. V praxi jde o nárůst o 304 až 789 korun měsíčně v závislosti na místě bydliště a velikosti domácnosti. Podrobněji v tabulce níže.
Alkohol, tabák a jiné návykové látky
V příštím roce opět vzroste spotřební daň z lihu a tabáku, jak vyplývá z vládního konsolidačního balíčku. V roce 2024 se u lihu zvýšila o deset procent, v roce 2025 bude nárůst stejný a v roce 2026 vzroste o pět procent. U tabákových výrobků se oproti roku 2024 zvýší o pět procent.
Válek: Vláda nezařadila HHC na seznam zakázaných látek. Jeho škodlivost budou odborníci dál posuzovat
Číst článek
Od ledna rovněž zákon přichází s novou kategorií návykových látek – takzvané psychomodulační. Definované jsou jako „látky s psychoaktivním účinkem, které nepředstavují závažné riziko pro veřejné zdraví nebo riziko závažných sociálních dopadů na jednotlivce a společnost“.
Nově zkoumané látky budou podle bývalého národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila nejprve zařazeny na dočasný seznam, na kterém budou moci zůstat maximálně dva roky. Odtud se pak přesunou na seznam látek zakázaných, zůstanou ve volném prodeji nebo se dostanou právě na seznam látek psychomodulačních.
Pro psychomodulační látky budou od ledna platit určitá omezení, například pro jejich reklamu nebo prezentaci jejich balení. Prodávat se rovněž budou moci jen dospělým osobám v kamenných prodejnách. Týkat by se to mělo například kratomu nebo HHC a jeho různých derivátů.
Zvyšuje se také daň z hazardu, konkrétně minimální daň za jeden herní automat na částku 13 400 korun.
Nahoru ↑Ekologie
Od ledna vzniká nová národní přírodní památka Soutok a národní přírodní rezervace Lanžhotské pralesy na Břeclavsku.
Nově bude od ledna platit povinný sběr textilu pro recyklaci nebo opakované využití. Státy Evropské unie se na této povinnosti dohodly plošně a sběrná místa, kam lidi můžou textil a boty odnést, budou povinně v každé obci.
Novinka čeká také dopravu v Praze – od začátku července 2025 už nebude parkování pro elektromobily v zónách placeného stání zdarma.
Nahoru ↑Přísedící u soudu
U obvodních a okresních soudů v trestních senátech už dále nebudou spolurozhodovat laičtí přísedící, jinak známí jako „soudci z lidu“. Asistovat nebudou už ani u pracovněprávních sporů. Jejich přítomnost zůstane pouze u krajských soudů u zvlášť závažných zločinů, tedy například závažnějších loupeží, znásilnění nebo zabití.
Nahoru ↑Stejnopohlavní páry
Od ledna začne platit kompromisní novela občanského zákoníku, která má zajistit vyšší právní jistotu a ochranu stejnopohlavních párů. Partnerství (do letoška registrované partnerství) bude možné uzavřít na kterémkoli matričním úřadu, navíc si partneři budou moci vybrat místo a čas, které jsou pro ně vhodné. Zvolit si také budou moci společné příjmení.
Společné osvojení dítěte novela neumožňuje, nově si však jeden z partnerů bude moci osvojit dítě, jehož biologickým rodičem je druhý z páru. Zákon také přizná párům možnost majetkového uspořádání obdobného společnému jmění manželů. Partneři budou mít právo po sobě dědit dle pravidel stanovených pro manžele.
Drobnější pozitivní úpravy pro stejnopohlavní páry se týkají každodenního života, například uplatňování práv ve zdravotnictví nebo při řešení úředních záležitostí.
Nahoru ↑DPP a práce mladistvých
Limit pro výdělek bez odvádění zdravotního a sociálního pojištění s dohodou o provedení práce (DPP) se od ledna zvýší z deseti tisíc na 11 500 korun. V dalších letech se bude automaticky měnit podle výše průměrné mzdy. Nadále povinná pro zaměstnavatele bude registrace každého pracovníka, který má DPP, u České správy sociálního zabezpečení.
Mladistvým by rovněž v době hlavních letních prázdnin mohl být umožněný „výkon lehkých prací“, a to i bez ukončené povinné školní docházky už od 14 let věku. Doposud to bylo 15 let a pouze s dokončenou povinnou školní docházkou. Opatření do konce roku nestihlo projít legislativním procesem a patrně tak začne platit až v průběhu jara 2025.
Nahoru ↑Kryptoaktiva a cenné papíry
Novou oblastí daňové legislativy je osvobození příjmů z prodeje kryptoaktiv u fyzických osob. Dle nového návrhu by měly být příjmy z prodeje kryptoaktiv osvobozeny do limitu 100 tisíc korun ročně nebo pokud držení kryptoaktiv přesáhne dobu tří let.
Zákon o kryptu? Pozitivní signál, ale nejsem si jistý připraveností ČNB, míní ekonom
Číst článek
Od ledna bude na osvobozené příjmy z prodeje cenných papírů a podílů na obchodních korporacích platit roční limit 40 milionů korun. Zahrnovat bude veškeré prodeje, které splňují podmínky takzvaného časového testu, tedy tři roky u cenných papírů a pět let u podílů.
„Pro fyzické osoby znamená tato změna daňové zvýhodnění při obchodování s kryptoaktivy, ale současně bude existovat roční souhrnný limit, který zahrnuje příjmy z prodeje kryptoaktiv, cenných papírů a podílů na obchodních korporacích. Novela však neumožňuje uplatnit tržní hodnotu kryptoaktiv jako daňový náklad, jako je tomu u cenných papírů nebo podílů,“ řekl webu Kurzy.cz partner V4 Group Michal Jelínek.
Nahoru ↑Daň z přidané hodnoty
Zásadní úpravy čekají pravidla odvádění daně z přidané hodnoty. Novela zákona má 460 bodů, přičemž většina věcí se mění od ledna, některé body pak od července 2025. Mezi nejdůležitějšími je následující.
Podnikatelé, kteří ještě nejsou plátci DPH, budou nově zajímat dvě hranice ročního obratu, a to 2 000 000 a 2 536 500 korun. Potenciální plátce už nebude počítat obrat za každých dvanáct bezprostředně předcházejících měsíců, ale pouze od prvního dne kalendářního roku.
Pokud jejich obrat překročí v období od ledna do prosince dvoumilionovou hranici, stanou se plátci DPH od 1. ledna následujícího roku. Dobrovolně však mohou požádat o registraci k dani už dříve. Pokud ale podnikatel překročí v daném kalendářním roce i vyšší hranici obratu, stane se plátcem DPH od druhého dne po překonání limitu.
V obou případech je přihlášku k dani nutné podat do deseti pracovních dní od dne překročení obratu.
Mění se rovněž lhůty pro provádění oprav základu daně ze tří na sedm let. Zkracuje se rovněž lhůta pro uplatnění odpočtu ze stávajících tří let na dva roky.
Novela se týká také stavebnictví. Zkrátí se lhůta pro zdanění prvního převodu nemovitosti ze současných pěti let na 23 měsíců od jejího dokončení. Přesnější bude definice stavebního pozemku, sníží se hranice pro posuzování podstatné změny stavby nebo se změní podmínky pro zdanění dodání dokončené stavby.
Nahoru ↑Daň z příjmů fyzických osob
Daň zůstává stejná jako v roce 2024, tedy základní 15 procent a progresivní 23 procent. Progresivní daň se ale na základě už loňského zákona bude v daňovém přiznání podávaném v roce 2025 nově počítat z 36násobku průměrné měsíční mzdy stanovené zákonem, nikoliv ze 48násobku, jako to bylo doposud. Zvýšenou daň ovšem dotyční platí pouze z části příjmu, která přesahuje limit, ne z celého výdělku.
Nahoru ↑Daň z nemovitých věcí
Změny v dani z nemovitých věcí se týkají především koeficientů, kterými se násobí sazba daně. Zatímco v roce 2024 byl koeficient v hodnotách 1 až 5, nově bude od 0,5 do 5. Může se tedy stát, že navzdory významnému navýšení daně z nemovitostí bude v některých oblastech daň nižší. Server businessinfo.cz uvádí jako příklad město Bílina.
„Zde s účinností od 1. ledna 2025 změnili obecně závaznou vyhlášku a snižují místní koeficient u bydlení (z 1 na 0,5). Tím dojde v katastrálních územích Bíliny ke snížení daně z nemovitostí pro bydlení o 50 procent oproti roku 2024 a dokonce o deset procent v porovnání s rokem 2023.“
Nahoru ↑Silnice a dálnice
Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) plánuje v roce 2025 dokončit stavby na 96,6 kilometru silnic. Celkem ke konci roku 2024 ŘSD souběžně pracovalo na 52 projektech. Jaké silniční novinky se chystají ve vašem kraji můžete podrobně zjistit na mapách níže. Projekty v takzvaném střednědobém výhledu, tedy s plánovaným dokončením 2025–2026, jsou zvýrazněné modře.
- Jihočeský kraj
- Jihomoravský kraj
- Karlovarský kraj
- Královéhradecký kraj
- Liberecký kraj
- Moravskoslezský kraj
- Olomoucký kraj
- Pardubický kraj
- Plzeňský kraj
- Středočeský kraj
- Ústecký kraj
- Vysočina
- Zlínský kraj
Železnice
Správa železnic plánuje v roce 2025 dokončit 132 staveb. Podrobněji je můžete prozkoumat na interaktivní mapě zde nebo na stručně na mapě níže.
Černě jsou vyobrazené investiční stavby v přípravě, červeně investiční stavby v realizaci, zeleně významné opravné práce v přípravě, žlutě významné opravné práce v realizaci, modře vysokorychlostní tratě v přípravě a hnědě dokončené stavby.
Související témata: daň, Nový rok, DPH, Česko, práce, společnost, rodina, zaměstnání, daň z nemovitosti, spotřební daň, návykové látky, zákon, novela, soudy, mateřská dovolená, OSVČ, sociální pojištění, zdravotní pojištění