Obyvatelé švýcarské Bellinzony netuší, jak velký případ se u jejich soudu projednává
Švýcarské noviny o procesu s bývalými manažery Mostecké uhelné píší jako o jedné z největších kauz v historii tamního soudnictví. Obžaloba má přes tři sta stran. Vyšetřovatelé v ní zmapovali desítky firem, stovky kont a nepřehledné množství finančních transakcí. Obyvatelé asi sedmnáctitisícové Bellinzony, kde federální trestní soud sídlí, ale netuší, jaké drama se u nich odehrává. Mluvil s nimi zvláštní zpravodaj ČRo ve Švýcarsku Ondřej Bouda.
Důchodce Jacques na večerní procházce o procesu vůbec nic neslyšel. Ani Yves z Laussane netuší, jak důležitý proces se v Bellinzoně odehrává. Zaujala ho ale výše obstaveného majetku. Přece jen 660 milionů franků je i na místní poměry vysoká suma. A když ho opouštím, už si na internetu hledá další podrobnosti o případu.
S obyvateli švýcarské Bellinzony mluvil o případu MUS zvláštní zpravodaj ČRo ve Švýcarsku Ondřej Bouda
Lorinza sedící u sklenky vína na terásce kavárny se přiznala, že si raději ani nekupuje noviny a podobné věci ji nezajímají.
Její kamarádka Tereza ale o procesu ví. Četla o něm v novinách. Je ale tak složitý, že vlastně nepochopila, o čem v kauze jde.
Ani se nedivím, že místní o procesu neví nebo ho nechápou. V kulisách ospalého středověkého městečka průvod obžalovaných a jejich právníků, kteří každé ráno v oblecích a s kufříky míří k soudu a večer zase nazpět, působí poněkud komicky. Ne tak ale jejich výrazy ve tváři. S novináři se odmítají bavit.
Jiří Diviš jen pozdravil. Další z obžalovaných Marek Čmela byl sdílnější. Pozdrav zopakoval dvakrát. Mimo záznam ale obvinění přiznávají, že při jednání jsou nervózní. Přece jen jim kromě finančních postihů hrozí až deset let za mřížemi.