Oheň pod pařížským Vítězným obloukem hoří přesně sto let. Francouzi zde vzdávají hold padlým vojákům

Ve Velké Británii i ve Francii si v sobotu připomínají památku vojáků padlých za vlast. Francouzi slaví Den příměří a na šatech nosí modrou chrpu. Francouzský prezident si obvykle tento den připomíná u hrobu Neznámého vojína pod Vítězným obloukem. V sobotu je to navíc přesně sto let, co bývalý ministr obrany André Maginot poprvé na tomto místě zapálil oheň. Od té doby se tento obřad opakuje každý večer.

Od stálého zpravodaje Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Pro nás je velmi důležité zachovat smysl tohoto obřadu. Tohle místo je výjimečné, úžasné, bájné i záhadné. Lidé sem často přicházejí a chtějí se tu vyfotit. Skutečným smyslem je ale na tomto místě vzdát hold vojákovi, který tu leží. A jeho prostřednictvím taky milionu čtyř stům tisícům padlých v první světové válce a dalším vojákům, kteří zemřeli ve druhé světové válce, v Indočíně, Alžírsku a v dalších zahraničních operacích. Díky nim můžeme žít v míru a ve svobodě,“ říká generál Dary.

Pro pravici příliš mírný, pro levici zase přísný. Návrh imigračního zákona kritizuje ve Francii opozice

Číst článek

Dary je předsedou asociace, která se stará o oheň u Hrobu neznámého vojína pod pařížským Vítězným obloukem. Během své kariéry se zúčastnil operací v bývalé Jugoslávii i v Africe a velel cizinecké legii. 

„Je důležité lidem připomínat, že mír je bohatství, které musíme bránit každý den, každou chvíli,“ vzpomíná při obřadech na vojáky, které pohřbíval. Na hrobu, u kterého hoří věčný plamen, je krátký nápis s heslem: Tady odpočívá francouzský voják, který padl za vlast.

„Po první světové válce zástupci vlády navštívili všechna bitevní pole na východní frontě. Vybrali osm vojáků, osm těl, u kterých si byli jistí, že to byli Francouzi. Tato těla shromáždili v kryptě ve Verdunu. Nakonec vybrali osmé tělo.“ přibližuje Catherine Mytakisová z Asociace ohně pod Vítězným obloukem původ vojáka.

3:48

Z pokrmu chudých lahůdkou. Pravá bujabéza má dva chody, říká majitelka proslulé restaurace v Marseille

Číst článek

„Oheň tu hoří nepřetržitě od roku 1923. Před každým obřadem strážce ohně trochu sníží intenzitu plamene. Součástí obřadu je gesto, během kterého dotyčný člověk vezme meč a oheň symbolicky oživí, to znamená, že mu dodá sílu,“ říká Patrice Darrieus, který má tento obřad pod Vítězným obloukem na starosti. Za sebou už jich má zhruba 360. Každý ceremoniál je ale trochu jiný.

„Někdy tu máme vojáky, jindy zase civilisty, školy nebo politiky. Mění se i věk účastníků, někdy přijdou veteráni, jindy zase školáci. A liší se i počet návštěvníků, občas přijde 50 lidí, jindy 500. Je to opravdu různorodé,“ vysvětluje Darrieus.

Patrice nosí černou uniformu se symbolem ohně i nárameníky. Má taky nepromokavou a teplou bundu, protože Vítězný oblouk je na kopci, kde silně fouká. Potvrzuje, že při bouřce už plamen zhasl. V takovém případě ale na místě slouží hlídka, která ho hned zapálí. Protože plamen symbolizuje život.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme