Ukrajina vyzvala Peking k účasti na mírové konferenci. Jednání ale nesplňuje čínská očekávání
Náměstek ukrajinského ministra zahraničí Andrij Sybiha při své středeční návštěvě Pekingu vyzval Čínu, aby se zúčastnila mírové konference ve Švýcarsku plánované na polovinu června. Čína je blízkým spojencem Ruska, které podniklo v únoru 2022 invazi na Ukrajinu a od té doby vede proti Kyjevu válku.
„Andrij Sybiha informoval svůj protějšek o situaci na Ukrajině a přípravách na summit,“ uvedla podle agentury AFP ukrajinská diplomacie po schůzce Sybihy a čínského náměstka ministra zahraničí Sun Wej-tunga.
Začněme vyjednávat s Ukrajinou a Moldavskem, urguje EU ministr Dvořák. Obává se Orbánovy vlády
Číst článek
„Ukrajinská strana věří, že by účast Číny na této události mohla být dobrou příležitostí a přispět k nastolení spravedlivého a trvalého míru na Ukrajině,“ dodala.
Sybiha podle ukrajinské strany rovněž se svým čínským protějškem jednal o krocích k zintenzivnění vzájemné spolupráce.
Švýcarskou mírovou konferenci navrhl v únoru ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj s tím, že na ní vypracovaný mírový plán by se později předložil Rusku. Moskva, která na konferenci pozvána nebyla, se k celému summitu postavila odmítavě.
Článek pokračuje pod reportáží.
Čína koncem května uvedla, že na konferenci do Švýcarska nepřijede, protože schůzka nesplňuje její očekávání ohledně jednání o míru, tedy účast Ukrajiny i Ruska.
Závislost průmyslu na materiálech z Číny je větší, než to vypadá. Válka s Tchaj-wanem by firmy ochromila
Číst článek
Začátkem června Zelenskyj Čínu obvinil, že využívá svého vlivu v regionu a vyvíjí tlak na další země, aby se schůzky neúčastnily. To Čína popřela.
Čínské ministerstvo zahraničí se ve svém prohlášení k setkání Sybihy se Sunem nezmínilo o žádosti ukrajinské strany, aby se Čína summitu zúčastnila. Obě strany si „vyměnily názory na ukrajinskou krizi a mezinárodní a regionální otázky společného zájmu“, uvedlo ministerstvo.
Peking tvrdí, že k válce na Ukrajině zaujímá neutrální postoj. Kritizuje protiruské sankce a odmítá ruskou invazi na Ukrajinu odsoudit. Zároveň těží z nižších cen za ropu a plyn, které už Rusko nemůže prodávat do Evropy v dřívějším rozsahu.