Biden vyhrál ve Wisconsinu i klíčovém Michiganu. ‚Věřím, že zvítězíme,‘ řekl

Spojené státy po probdělé volební noci stále neví, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve středu ráno středoevropského času se sice úřadující prezident Donald Trump prohlásil v projevu za vítěze, výsledky sčítáni v nerozhodnutých státech ale naznačují, že by se po čtyřech letech mohl z Bílého domu odstěhovat. Jeho vyzyvatel Joe Biden získal Wisconsin a podle televizí CNN a NBC i Michigan. Vede i v Nevadě. V Pensylvánii vede Trump.

sledujeme online Washington (Aktualizováno: 15:50 5. 11. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentští kandidáti Donald Trump a Joe Biden se ve čtvrtek zúčastní poslední předvolební debaty

Kandidáti na post amerického prezidenta | Zdroj: Koláž iROZHLAS.cz/Profimedia/Reuters

Pokud by Biden získal Michigan, stačilo by mu z nerozhodnutých států získat už jen ty, ve kterých vede. Jde o Arizonu a Nevadu. Tím by získal minimum potřebných volitelů k tomu, aby se mohl stát prezidentem – 270.

O podvodu nejsou důkazy, Trump tímto tvrzením rozděluje společnost, říká právní analytička Wehleová

Číst článek

V tomto případě by mohl prohrát v Pensylvánii, Severní Karolíně i Georgii, kde zatím podle průběžných výsledků na prezidenta Trumpa ztrácí.

Prezidentův tým oznámil v Pensylvánii vítězství a požádal nejvyšší soud o pozastavení sčítání hlasů. Republikánští pozorovatelé prý nemají přístup ke sčítání a chtějí, aby se situace zpřehlednila. Pensylvánie patří ke klíčovým státům, vítěz tam získá 20 volitelů.

O pozastavení sčítání Trumpův tým požádal i v Michiganu; ve Wisconsinu bude požadovat přepočtení těsného výsledku. Po úterních volbách zbývá dopočítat výsledky v sedmi státech.

Obdobný právní krok se chystá také v Georgii. Spolupracovníci nynějšího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa chtějí, aby soud ve státu Georgia pozastavil sčítání hlasů po úterních prezidentských volbách. Informovala o tom ve čtvrtek agentura AP.

Podle žaloby, kterou v Georgii podávají republikáni, si jeden z jejich pozorovatelů všiml, že jistý člen sčítací komise podezřele manipuloval s ještě nezpracovanými lístky.

Trumpův projev (ve středu ráno středoevropského času), během kterého se prohlásil za vítěze, přenášely živě všechny velké americké televizní stanice, některé ale přenos z Bílého domu přerušily ještě před koncem Trumpovy promluvy, aby divákům ihned připomenuly skutečný stav volebního souboje.

„Neradi do toho vstupujeme, ale povinnost nás nutí poznamenat, že když (Trump) říká ‚tyhle volby jsme vyhráli, už jsme vyhráli‘, tak se to ani trochu nezakládá na faktech,“ řekl moderátor MSNBC Brian Williams.

Prezidenta nenechala domluvit ani režie NBC News, píše deník The New York Times. Moderátorka Savannah Guthrieová v reakci na prezidentova předčasná slova o vítězství uvedla, že vícero výroků od hlavy státu bylo „upřímně zkrátka nepravdivých“. Stanice CBS zase během Trumpovy promluvy do obrazu připojila vzkaz, že „CBS nemá předpověď vítěze prezidentského souboje“.

I několik hodin po Trumpově projevu stále analytici nemají jasno o vítězi v několika klíčových státech a žádná z předních zpravodajských organizací nepřisoudila Bílý dům tomu či onomu kandidátovi.

Trump si při svém projevu přisvojil prvenství ve státech jako Georgia, Severní Karolína a Pensylvánie, protože tam prý disponoval nedostižným náskokem. To se však od té doby s tím, jak přicházejí výsledky z korespondenčního hlasování, částečně změnilo.

„On ty státy nevyhrál. Nikdo neříká, že je vyhrál. Ty státy neřekly, že vyhrál,“ reagoval na prezidentovo prohlášení moderátor Chris Wallace ze stanice Fox News, která je obecně Trumpovi poměrně nakloněná. „Tohle je extrémně výbušná situace a prezident na ni právě hodil sirku,“ řekl Wallace.

Poté, co se neprávem prohlásil za vítěze voleb, kritizovali Trumpa američtí, ale i zahraniční komentátoři a politici. Výhrady vyjádřili i někteří republikáni, jako například bývalý guvernér státu New Jersey a občasný Trumpův poradce Chris Christie. „Je to špatné strategické rozhodnutí. Je to špatné politické rozhodnutí,“ řekl ve vysílání televize ABC.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Volební účast

Deník The New York Times napsal, že účast v letošních prezidentských volbách by mohla dosáhnout 67 procent, a být tak nejvyšší za posledních více než 100 let. Znamenalo by to, že svůj hlas ve volbách odevzdalo kolem 160 milionů obyvatel země, napsal list. Z toho více než 101,1 milionu lidí už odvolilo předčasně anebo poštou.

List podotkl, že za vysokou účastí mohou být problémy, které ovlivnily život téměř každého Američana. Jde o pandemii koronaviru a ekonomické problémy, ale i politické vášně, které provázely celé funkční období současného prezidenta Donalda Trumpa. Vliv mohla mít i opatření, která mnoho amerických států přijalo kvůli tomu, aby volení během pandemie bylo snazší a bezpečnější.

Trumpův tým požaduje zastavení sčítání hlasů v Michiganu, Pensylvánii a také Georgii

Číst článek

Nejméně v šesti státech americké unie přitom už jen předčasné hlasování přineslo vyšší účast, než tam činila celková v roce 2016, kdy se americký prezident volil naposledy. Šlo o Texas, Colorado, Washington, Oregon, Havaj a Montanu.

Počet hlasů

Demokratický uchazeč o post prezidenta USA Joe Biden získal v letošních volbách zatím největší počet hlasů od voličů v historii Spojených států. Ačkoliv počítání ještě pokračuje nejen v řadě klíčových států, má podle agentury AP na kontě již přes 71,6 milionu hlasů. 

Dosavadní rekord držel demokratický exprezident Barack Obama, který získal v roce 2008 při své cestě do Bílého domu bezmála 69,5 milionu hlasů.

K této hranici se přitom v letošních volbách pomalu blíží i nynější hlava státu Donald Trump. Podle částečného součtu ke čtvrteční 2.00 SEČ sice zaostává za Bidenem o více než tři miliony hlasů, celkem si jich však zatím připsal přes 68,3 milionu, čímž o více než pět milionů přesahuje svůj zisk z voleb před čtyřmi lety.

Protesty

Lidé vyšli do ulic ve městech po celých USA ve středu druhou volební noc, když se prezidentské volby v roce 2020 přiblížily k výsledkům. 

Demonstrace a pochody jsou převážně mírové a probíhaly nebo probíhají ve městech jako New York, Filadelfie, Detroit nebo Chicago.

Státní hlídka v Minnesotě a policejní oddělení v Minneapolisu ve středu zatkla demonstranty poté, co pochodovali na dálnici I-94 a blokovali dopravu, oznámila policie na twitteru. 

Philadelphia. New York. Chicago. Houston. Thousands joining protests across America tonight with a simple demand: every vote must be counted.

02:47 – 05. 11. 2020

1527 5172

jgr, aur, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme