‚Vojáci se bojí víc zranění než smrti.‘ Desetitisíce Ukrajinců přišly ve válce o končetiny

Přinejmenším 50 000 vojáků i civilistů podle ukrajinského ministerstva zdravotnictví přišlo během tří let války o končetiny. Některým lékaři amputovali jednu, dvě, ale i tři nebo čtyři končetiny. Všichni potřebují protézy, někteří vozík, řekla serveru BBC News Olha Rudnevová, spoluzakladatelka rehabilitačního střediska, které již pomohlo s protézami a terapií více než tisícovce raněných.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hendikepovaný

Chceme normalizovat zdravotní postižení. Že je v pořádku, že takto bude země vypadat, říká Rudnevová (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

S více než milionem lidí na frontové linii se Ukrajina podle Rudnevové stane zemí invalidů.

„Chceme normalizovat zdravotní postižení. Že je v pořádku, že takto bude země vypadat,“ popsala uvažování, které vedlo ke vzniku střediska Superhumans Center u Lvova na západě Ukrajiny.

Přes 44 procent Ukrajinců věří Trumpovi. ‚Očekávají jasnější politiku,‘ tvrdí tvůrci průzkumu

Číst článek

„Skutečně věříme, že vás trauma může posílit. Může vás zničit, anebo vybudovat vaše superschopnosti,“ tvrdí. Několikrát denně navštěvuje rehabilitační místnosti, kde se „nadlidé“, jak pacientům říká, znovu učí chodit.

Rudnevová zakládala centrum uprostřed útoků ruských raket. Někteří ji pokládali za „bláznivou“, píše BBC News, ale vytrvala. Její partneři získávají peníze po celém světě, aby pacientům obstarali kvalitní protetiku a rekonstrukční chirurgii.

Její vášnivé zaujetí uchvátilo i britského dobrodruha Beara Gryllse, šéfa společnosti Virgin Richarda Bransona či zpěváka Stinga a jeho manželku, producentku Trudie Stylerovou.

Středisko doplňuje ukrajinské vojenské nemocnice, které jsou přetížené neustálým přílivem raněných vojáků z tisíc kilometrů dlouhé frontové linie. Od otevření v dubnu 2023 se zde léčilo více než tisícovka pacientů – vojáků i civilistů, dospělých i dětí. Téměř osm stovek z nich dostalo protetické končetiny.

‚Zranění prověří vztahy‘

Na začátku války nebyla Ukrajina připravena postarat se o tolik lidí s amputacemi.

„Ukrajinští vojáci se více bojí zranění než smrti, protože těžké zranění znamená postižení do konce života. Na to není připravena infrastruktura, ani společnost, ani zdravotnictví,“ řekla.

Rusko na Ukrajině postoupilo, píšou analytici. ‚Jsme u našich cílů,‘ říká šéf rozvědky z Moskvy

Číst článek

Těžké zranění bývá problém nejen pro přeživšího, ale pro celou jeho rodinu. Prověří vztahy, píše BBC. Rudnevové se už stalo, že za ní přišly páry zvažující, zda se rozvést, anebo zůstat spolu.

Dvaačtyřicetiletý Serhij Petčenko přišel loni v létě o obě ruce. Přežil bitvu o Bachmut, o ruce přišel při nehodě na železnici daleko za frontou. Cítil se bezmocný a zoufalý. Po amputacích musela o něj jeho žena Anna pečovat po 24 hodin denně celých šest měsíců.

„To, co nám pomohlo přežít, je naše láska,“ říká Serhij, který v Superhumans Center dostal dvě protetické ruce. Podle BBC je těžké uvěřit, čím prošel, když se teď usmívá na prahu zbrusu nové kavárny, kterou otvírá ve Lvově.

Na Ukrajině nyní existují i další soukromá rehabilitační centra, sanitky a taxíky pro postižené, donášky potravin a mnoho dalších iniciativ, které doplňují služby poskytované státem. Klíčovou roli podle Rudnevové sehrály Ukrajinky.

„Jako feministka jsem byla z války vyděšená. Myslela jsem si, že je to konec feminismu, protože válka je mužská záležitost,“ řekla. Ale pak ženy převzaly mnoho úkolů mužů, kteří odešli do války, a také se v některých případech staly bojovnicemi, dodala.

jkd, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme