Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Ophelia nechala čtvrt milionu irských domácností bez elektřiny. Úřady varují před mrakem prachu

Střed bouře Ophelia už přešel přes Britské ostrovy a míří do Severního moře. Za sebou zanechal tři mrtvé a rozsáhlé škody. Desetitisíce lidí zůstávají nadále bez elektřiny. Mračna prachu, která sebou bouře přivála, zbarvila oblohu do oranžova a Londýňané zaplavili sociální sítě vtipy o apokalypse spojené s brexitem, popisuje z místa zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu.

Dublin Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Irsko i Skotsko sčítají škody po řádění bouře Ophelia.

Irsko i Skotsko sčítají škody po řádění bouře Ophelia. | Zdroj: Reuters

V Irsku, kde bouře zasáhla největší silou během pondělí, bylo v noci na úterý bez elektřiny skoro čtvrt milionu domácností. Irská republika teď požádala Severní Irsko a také Spojené království, aby jim pomohly obnovit dodávky energie, aby se během pár dní vše vrátilo do normálních kolejí.

Na odlehlejších místech to ale bude trvat zřejmě déle, mluví se i o deseti dnech. Někde popadaly do elektrického vedení stromy, někde se zlomily i samotné sloupy. Mnohem lepší je situace na severu Anglie, kde Ophelia řádila v noci na úterý a ráno. Tam by elektřina měla být už na většině míst obnovena, podařilo se také obnovit železniční dopravu.

Statisíce lidí jsou nadále bez elektřiny. | Zdroj: Reuters

Mrak písečného prachu

V souvislosti s bouří vydaly britské úřady zdravotní varování i pro obyvatele oblastí, které nebyly větrnou smrští přímo zasažené. S bouří přišel nad celé ostrovy obrovský mrak písečného prachu ze Sahary a také popílek z lesních požárů v Portugalsku a ve Španělsku.

Mračno na anglické obloze během pondělí skutečně vytvářelo spektakulární barvy. Nad Londýnem byla obloha žlutá až oranžová a na sociálních sítích se žertovalo, že je to apokalypsa spojená s brexitem.

Úřady ale varují, že prach může vyvolat dýchací potíže a třeba astmatikům doporučují, aby se několik příštích dní vůbec nezdržovali venku.

Meteorologové nadále varují před silným větrem, který může na severu Anglie a ve Skotsku dosahovat rychlosti až 100 kilometrů v hodině.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme