Orbán příští týden v europarlamentu nevystoupí. Narazil na odpor šéfů parlamentních frakcí

Maďarský premiér Viktor Orbán nepředstaví na plenárním zasedání Evropského parlamentu příští týden priority svého předsednictví v Radě EU. S odvoláním na své zdroje o tom informoval server Euronews. I z návrhu programu schůze vyplývá, že europoslanci se budou zabývat pouze volbou předsedkyně či předsedy Evropského parlamentu, místopředsedů a poté ve čtvrtek by měli hlasovat rovněž o šéfce Evropské komise.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maďarský premiér Viktor Orbán

Maďarská strana plánovala, že by mohl Orbán ve Štrasburku promluvit příští úterý nebo středu | Foto: Leonhard Foeger | Zdroj: Reuters

Snaha maďarského předsednictví prezentovat svou agendu europoslancům narazila podle bruselského serveru na odpor šéfů parlamentních frakcí, kteří sestavují společně se šéfkou europarlamentu program zasedání.

Kdo jsou Patrioti pro Evropu? Kromě Babiše, Turka a Orbána i téměř celá skupina krajní pravice

Číst článek

Podle nepsané úmluvy mají předsedové vlád příležitost vystoupit v parlamentu vždy poté, co převezmou rotující předsednictví v Radě EU. Přítomným tak představí agendu svého šestiměsíčního šéfování EU a odpovídají i na otázky europoslanců.

Maďarská strana podle všeho plánovala, že by mohl Orbán ve Štrasburku promluvit příští úterý nebo středu. Konference předsedů Budapešti však sdělila, že na vystoupení není v harmonogramu místo. Konference předsedů se skládá ze šéfky Evropského parlamentu a šéfů jednotlivých parlamentních frakcí.

Maďarsko předsedá Evropské unii v takzvaně přechodné době, tedy v době formování nových unijních institucí po evropských volbách. Musí se tedy uskutečnit i ustavující schůze Evropského parlamentu.

Před pěti lety bylo v podobné situaci Finsko, které předsedalo Radě EU od července 2019. Jenže evropské volby byly tehdy již v květnu a v červenci se tak mohly odehrát dvě plenární zasedání Evropského parlamentu, jedno ustavující a druhé, na kterém Finsko představilo priority svého tehdejšího předsednictví.

Maďarsko slibuje, že udělá Evropu ‚opět skvělou‘. Orbán je ale zčásti v izolaci i mezi ultrapravicí

Číst článek

Nyní byly evropské volby až na začátku června a v červenci je pouze jedna schůze Evropského parlamentu. Poté v srpnu následuje pauza a další zasedání europarlamentu ve Štrasburku se uskuteční až v září. Zda na něm bude chtít vystoupit maďarský premiér, není zatím jasné.

Že se kroky Maďarska během jeho nynějšího předsednictví některým europoslancům nelíbí, není tajemstvím. Stejně tak má výhrady i řada členských států EU. Maďarský premiér ihned po zahájení předsednictví v Radě EU vyrazil na Ukrajinu, poté ale i do Ruska a do Číny a vše označil za „mírovou misi“.

V zemích podle svých slov usiloval o nalezení řešení, které by umožnilo ukončit válku na Ukrajině. Vrcholní představitelé EU v reakci na to ihned oznámili, že jde o návštěvy bilaterální a Orbán pro ně nedostal žádný mandát od Evropské unie. Kritika se ozvala i z dalších států, včetně ČR.

Orbán vystupuje z izolace. K cestě do Moskvy se rozhodl až po schůzce se Zelenským, míní analytik

Číst článek

Výhrady si pravděpodobně vyslechne Maďarsko i na středečním pravidelném jednání takzvaného Coreperu, tedy velvyslanců členských států EU v Bruselu. Členské státy si nicméně mohou postěžovat, ale Orbánovy aktivity nijak zastavit nemohou. Svou nespokojenost mohou nicméně vyjádřit například tím, že budou na neformální jednání unijních ministrů, která se konají v Budapešti, vysílat jen nižší úředníky.

Podle listu Politico se tak již děje, na úterním zasedání ministrů zodpovědných za vnitřní trh a průmysl v maďarské metropoli bylo jen sedm ministrů z 27 a nedorazil ani eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton. Česko zastupoval vrchní ředitel sekce Evropské unie a zahraničního obchodu ministerstva průmyslu David Müller.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme