Osobností roku časopisu Time se stal papež František

Časopis Time vyhlásil osobností roku papeže Františka. Ten podle řady lidí působí svými názory revoluci v římsko-katolické církvi. Papežského úřadu se ujal letos na jaře.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež František

Papež František | Zdroj: Reuters

Časopis o Františkovi mimo jiné napsal, že papež, který přijal jméno skromného světce, je „superhvězdou připravenou změnit místo, kde se změna měří stoletími“.

Hodnocení odráží fakt, že František v krátké době dokázal naprosto změnit obraz katolické církve a přinesl čerstvý vítr do vatikánských chodeb. V poslední době katolíky provázela celá řada skandálů od zneužívání dětí až po neprůhledné praktiky Vatikánské banky.

Přehrát

00:00 / 00:00

O papeži Františkovi i o historii ocenění časopisu Time mluvil na Radiožurnálu redaktor Ondřej Bouda

František je opravdovým služebníkem božím a svou skromností jde příkladem kléru, věřícím i celému světu. Otevřeně akceptuje homosexuály i rozvedené a celkově představuje tolerantní církev pro 21. století.

Na druhé straně časopis dodává, že mnoho práce je ještě před ním, protože měnit zkostnatělé dosavadní praktiky nebude snadné a potrvá to léta.

Titul osobnost roku časopisu Time se obecně bere jako úspěch a velká pocta pro vítěze. „Je to velice prestižní ocenění, možná na úrovni Nobelovy ceny,“ poznamenává profesor historie a mezinárodních vztahů na Bostonské univerzitě Igor Lukeš.

V užším výběru byli i Snowden či Asad

Loni se osobností roku stal americký prezident Barack Obama. Letos to mohl být kromě papeže Františka také třeba republikánský senátor Ted Cruz, aktivistka bojující za práva homosexuálů Edith Windsorová či Edward Snowden, který vyzradil informace o odposlouchávání telefonů ze strany americké tajné služby NSA.

Přehrát

00:00 / 00:00

O ocenění časopisu Time pro papeže mluvil profesor historie a mezinárodních vztahů na Bostonské univerzitě Igor Lukeš

„Kdyby se mužem roku stal Snowden, byl by zájem médií a veřejnosti jistě větší, protože by tam byl skandál, ale tahle volba Františka mužem roku je, myslím, veliké ocenění jeho krátké doby v čele církve,“ říká Lukeš.

I když je ocenění považováno za prestižní, sám časopis titul chápe spíše jako uznání někomu nebo dokonce něčemu, co v posledním roce plnilo stránky novin a mělo dopad na světové události. I proto byl letos mezi finalisty například také syrský prezident Bašár Asad.

Začalo to Lindberghem v roce 1927

Osobnost se vůbec poprvé vybírala v roce 1927, kdy titul získal Charles Lindbergh. Bylo to tehdy tak, že časopis propásl jeho historický let přes Atlantik a potřeboval něčím zaplnit vánoční vydání. Tyto dvě věci pak spojil dohromady.

Titul kromě lidí získala také třeba planeta Země či počítač. A dostaly ho i kontroverzní osobnosti, třeba Adolf Hitler v roce 1938, tedy už po Anschlusu Rakouska i obsazení Sudet, v roce 1942 Josef Stalin či v roce 1979 vůdce íránské revoluce ajatolláh Chomejní. Titul pro posledně jmenovaného tehdy vyvolal nevoli americké veřejnosti, takže od té doby se redakce raději kontroverzním lidem vyhýbá.

O titulu rozhoduje redakční rada, svou osobnost však v posledních letech mohou vybírat i lidé na internetu. Letos cenu lidu získal egyptský generál Sísí, který sehrál důležitou roli v sesazení prezidenta Mursího. Toto internetové hlasování však dlouhodobě provází řada podezření z manipulace a redakční rada k němu nepřihlíží.

Papež František | Foto: Český rozhlas

Český rozhlas, Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme