Otrávený ruský špion Litviněnko byl zřejmě i britským a španělským agentem

Bývalý důstojník KGB a pozdějí kritik Kremlu Alexandr Litviněnko byl možná trojitým agentem. Před svou smrtí pracoval nejen pro britskou tajnou službou MI6, ale údajně také pro Španělsko. Tvrdí to vdova po Litviněnkovi a vyplývá to z materiálů britské vlády, které zazněly u soudu v Londýně během přípravy na takzvané koronerovo vyšetřování. Z oficiálních dokumentů prý také vyplývá, že se na vraždě agenta podílalo Rusko.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kauza Litviněnko

Kauza Litviněnko | Foto: Hollywood Classic Entertainment

Podle britských médií to povede k dalšímu zhoršení beztak pošramocených britsko-ruských vztahů.

Pravděpodobný podíl ruského státu na Litviněnkově vraždě radioaktivním poloniem zmínil u londýnského soudu právní zástupce koronerova vyšetřování Hugh Davies. Ten má přístup jak k dokumentům britské vlády, tak i k policejnímu spisu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kdo byl agent Alexander Litviněnko, vysvětlil redaktor zahraniční redakce Martin Dorazín

Informace, že Litviněnko pracoval pro britskou i španělskou tajnou službu, vychází z tvrzení právníka Litviněnkovy ženy Mariny na předběžném slyšení.

Tajné služby podle ní od Litviněnka získávaly informace, jak na území Británie respektive Španělska funguje ruská mafie. Vdova ale často mění výpovědi a její tvrzení tak nemusí být zcela věrohodná.

Advokát Litviněnkovy manželky u soudu prohlásil, že britská tajná služba selhala při zajištění agentovy ochrany, přestože Litviněnko čelil „přímému a okamžitému riziku“.

Rusko obvinění z podílu na vraždě Alexandra Litviněnka znovu důrazně odmítlo. Odmítá však také vydat dva ruské agenty - Andreje Lugového a Dmitrije Kovtuna - kteří jsou podezřelí, že na příkaz Kremlu otrávili Litviněnka radioaktivním poloniem.

Rusko trvá na tom, že se smrtí podpolukovníka tajné služby nemá nic společného a naznačuje, že v pozadí stojí ruský oligarcha Boris Berezovský, který z Ruska uprchl do Velké Británie.

Alexander Litviněnko působil ještě v řadách sovětské KGB jako specialista na boj s organizovaným zločinem. Nebyl tedy špionem v klasickém slova smyslu. Po zániku KGB přešel do nástupnické FSB. Dostal se až do její centrály, kde získal spojence, ale i nepřátele. A také přístup k citlivým informacím.

Upozornil na sebe na konci 90. let, kdy vystoupil se skandálním prohlášením, že dostal příkaz k zabití ruského oligarchy Borise Berezovského, který se znelíbil režimu a uprchl do Anglie.

Sám Litviněnko později také uprchl do Británie a získal tam politický azyl. V roce 2006 po setkání se svými bývalými kolegy z ruské tajné služby byl převezen do nemocnice s otravou. Později se potvrdilo, že byl otráven radioaktivním poloniem, na následky zemřel.

Martin Dorazín, Jiří Hošek, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme