Španělský bankéř byl odsouzen za pašování Picassova obrazu. Dílo vlastnil, ministerstvo ale zakázalo vývoz
Španělský bankéř Jaime Botín byl odsouzen k 18měsíčnímu vězení za pašování obrazu od Pabla Picassa. Dílo Hlava mladé ženy, oceňované na 26,2 milionu eur (660 milionů korun), patřilo do bankéřových uměleckých sbírek, španělské ministerstvo kultury ale zakázalo jeho vývoz. V roce 2015 ovšem obraz francouzská policie zachytila při pokusu propašovat jej do Švýcarska. Botín se proti rozsudku hodlá odvolat, napsal ve čtvrtek list El País.
Součástí bankéřova trestu je zaplacení pokuty 52,4 milionu eur (1,3 miliardy korun), tedy dvojnásobek hodnoty díla, které zároveň propadlo španělskému státu.
Ukradený Picassův obraz přinesli dva Nizozemci na ambasádu v Bukurešti. Pravost díla se ověřuje
Číst článek
Bankéř se o vývoz díla světoznámého kubistického malíře snažil už od roku 2012, ministerstvo kultury však obraz označilo za součást španělského kulturního dědictví a rozhodlo, že nesmí opustit zemi. Botín se o to přesto pokusil, policisté ale obraz zachytili v srpnu 2015 na Korsice.
Ministerstvo kultury tehdy odmítlo vývoz díla povolit s odůvodněním, že Hlava mladé ženy je jediné dílo z daného období Picassova života a žádné jemu podobné ve Španělsku není. Jedná se o obraz z roku 1906, kdy Picasso pobýval v severošpanělském Gósolu a namaloval portréty tamních lidí.
Bankéřská rodina Botínů obraz koupila v Londýně v roce 1977. Botínovi advokáti tvrdili, že dílo bylo odjakživa v cizině, takže se na ně nemůže vztahovat španělský zákon.
Prokuratura rovněž požadovala, aby Španělsku kromě uměleckého díla připadla i britská jachta Adix, ve které bankéř Picassa na Korsiku poslal.