Pacienti budou moci podstoupit operaci kdekoliv v EU
Evropská unie se dohodla, jak v rámci sedmadvacítky proplácet plánované operace v zahraničí. Pojišťovny je svým pacientům budou hradit. Ovšem jen do takové výše, kolik by stály doma. Pokud dohodu schválí i Evropský parlament, českým pacientům se otevře snazší cesta za plánovanými operacemi do ciziny. Ale totéž bude platit i v opačném směru. Mnohým zdejším lékařům, ale také právníkům se proto dohoda nelíbí.
„Směrnice EU je výhodná jen pro plátce péče z bohatých zemí,“ tvrdí šéf České lékařské komory Milan Kubek. Zákroky vyjdou tamní pojišťovny několikanásobně levněji. „Operace žlučníku u nás stojí pětkrát méně než v Německu,“ upozorňuje Kubek.
O důsledcích nové dohody v rámci EU pro české pacienty a nemocnice mluvil na Rádiu Česko Jaromír Gajdáček, výkonný ředitel Svazu zdravotních pojišťoven
„Údajné obavy některých lékařů z toho, že české pacienty začnou u nás předbíhat bohatší ‚turisté‘ ze Západu, jsou trochu nafouklou bublinou. Již delší dobu tato možnost teoreticky existuje. Evropský soudní dvůr vždy vyšel vstříc každému, kdo měl podobný požadavek a zároveň s tím měl nějaké problémy,“ říká Jaromír Gajdáček, výkonný ředitel Svazu zdravotních pojišťoven a pokračuje:
„Jsem naopak přesvědčen, že tato záležitost nebude mít žádný rychlý spád. Lidé jsou u léčby konzervativní a proto budou za operacemi cestovat pouze výjimečně. Navíc v zahraničí tak obrovské problémy s čekacími dobami až na výjimky nejsou.“
„Kapacity našich nemocnic jsou dlouhodobě předimenzovány. Jestli jsou dnes delší čekací doby na operaci, není to dáno omezenou kapacitou lůžek nebo lékařů, nemocnice jsou spíše limitovány zdravotními pojišťovnami,“ vysvětluje Gajdáček.
Podle něj je nicméně opatření prvkem, který může zdravotnictví rozhýbat: „Konečně všichni pochopí, že i zdravotnictví je svým způsobem trh a bude věcí zdravotní pojišťovny, aby se o svého klienta postarala tak, aby se ho to nějakým způsobem nedotklo.“