Prigožinovo letadlo sestřelili na Putinův rozkaz, tvrdí americký institut. Záchranáři našli všechna těla

Ruští záchranáři našli těla všech deseti lidí, kteří byli na seznamu pasažérů soukromého letadla. To se ve středu krátce po startu zřítilo severozápadně od Moskvy v Tverské oblasti. Ruské úřady tvrdí, že na palubě byl Jevgenij Prigožin a šest jeho spolupracovníků z Wagnerovy skupiny. Americký politolog Ian Bremmer spojuje Prigožinovu smrt s osobou Vladimira Putina kvůli červnové vzpouře wagnerovců, uvedla BBC.

Moskva (Aktualizováno: 11:05 24. 8. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Deset těl, které se podle ruských úřadů našla, patřilo třem členům posádky a sedmi pasažérům, včetně Prigožina. Jména ze soupisu cestujících, kteří byli na palubě soukromého letadla, se objevují i na sankčních seznamech USA a Evropské unie kvůli jejich propojení s wagnerovci a podporou ruského útoku na Ukrajinu.

Wagnerovci opouští Bělorusko a míří do Ruska, brání jim tajné služby, píše Ukrajinska pravda

Číst článek

Mezi nalezenými měl být mimo jiné Dimitrij Utkin, spoluzakladatel wagnerovců, který dříve působil u ruské zpravodajské rozvědky a později se přidal k Wagnerově skupině a bojoval s nimi už na Donbase v roce 2014.

Dalšími spolucestujícími spojenými s wagnerovci měli být Valerij Čekanov, jeden z nejbližších přátel Prigožina, Jevgenij Makarjan, Sergej Propustin, který bojoval ve druhé čečenské válce, Alexandr Totmin a Nikolaj Matusejev.

Sestřelení letadla?

„Pokud se skutečně potvrdí, že Prigožin při havárii zemřel, ukázalo by se, jak extrémně vypočítavý ruský prezident Vladimir Putin je. Nespěchal a čekal, až se mu podaří dostat Prigožina do slabší pozice,“ řekl Bremmer pro BBC.

Také podle amerického Institutu pro studium války stojí za údajnou Prigožinovou smrtí Putin, který podle něj téměř jistě nařídil armádě letadlo sestřelit.

Ministr obrany Sergej Šojgu a náčelník generálního štábu Valerij Gerasimov by podle institutu Prigožina bez Putinova souhlasu nezabili. Celé ruské vedení totiž nejspíše nechávalo otázku Prigožinovy smrti po jeho vzpouře právě na Vladimiru Putinovi, tvrdí Institut pro studium války. 

Reakce Ukrajinců

„Prigožin je pro Ukrajince jednou z nejodpornějších postav. Spolu se svými vojáky zosobňuje esenci zla Putinova režimu. V zemi napáchali spoustu zločinů. Podle ukrajinských médií se neštítili ničeho, byli často rekrutování ve vězeních. A byli nasazeni v situacích, kdy si ruská armáda nevěděla rady nebo se jim do nich nechtělo, jako byl Bachmut,“ popisuje zpravodaj Českého rozhlas na Ukrajině Martin Dorazín.

Jako první reagoval na Prigožinovu smrt poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Mychajlo Podoljak, který přisoudil odpovědnost Vladimiru Putinovi.

„Podle Podoljaka je nemyslitelné, aby o tom Putin nevěděl nebo šlo o náhodné sestřelení,“ doplňuje Dorazín. „Před volbami jde o jasný signál ruským elitám, co se s nimi stane, když půjdou proti Putinovi,“ přibližuje výroky Podoljaka zpravodaj Českého rozhlasu na Ukrajině.

Podobně reagoval i americký prezident Joe Biden, který dodal, že v Rusku se neděje moc věcí, za kterými by nestál prezident Vladimir Putin. Polský ministr zahraničí Zbigniew Rau také prohlásil, že by jen těžko hledal někoho, podle koho by Prigožinova smrt byla náhodou a že oponenti Vladimíra Putina neumírají přirozenou cestou.

Pád letadla

Soukromé letadlo Embraer 600 se zřítilo v Tverském regionu, severozápadně od Moskvy. Při letu nejdříve nevykazovalo žádné známky potíží. V jednu chvíli však nastal prudký pokles o několik tisíc stop během 30 sekund.

Tento model letadla měl v posledních dvaceti letech pouze jednu nehodu v roce 2006 při cestě z Brazílie do Spojených států.

Příčina havárie?

S Prigožinem nejspíš zemřel i Utkin, muž na černou práci se zálibou ve Wagnerově hudbě a nacismu

Číst článek

Letadlo, které mělo vézt Prigožina a jeho šest spolucestujících, havarovalo 350 kilometrů od Moskvy v Tverské oblasti při cestě do Petrohradu. Incident, který vyšetřují ruské úřady, se odehrál dva měsíce od vzpoury wagnerovců proti Moskvě.

Kreml se zatím k nehodě nevyjádřil. Uvedl pouze, že Prigožinovo jméno je na seznamu cestujících a nikdo na palubě nepřežil.

Přestože skutečná příčina zatím není známá, tak se o ní divoce spekuluje. Na sociální síti Telegram se objevily i záběry ukazující padající letadlo s ulomeným křídlem.

Svědkové také popisovali, že před pádem letadla ze zhruba osmikilometrové výšky slyšeli dvě exploze. Na kolik jsou ty záběry skutečně autentické a nakolik výpovědi odpovídají realitě, není v tuto chvíli jisté.

Telegramovový účet Gray Zone, který je spojovaný s Wagnerovou armádou, uvedl, že Prigožin byl hrdinou Ruska a wagnerovci mají mechanismy, které se mají spustit v případě, že zemře jak Prigožin, tak Dmitrij Utkin.

U sídla wagnerovců v Petrohradě také vznikl památník, kam lidé během noci přinesli desítky, možná už stovky květin na počest Jevgenije Prigožina.

Těla deseti obětí jsou momentálně v tverské soudní márnici. Množí se ale i spekulace, že Prigožin na palubě nebyl.

Prigožinova vzpoura

Od doby před dvěma měsíci, kdy zahájili wagnerovci vzpouru, začaly viset otazníky nad Prigožinovým osudem.

Pro Putina byla Prigožinova smrt nesmírně výhodná, míní poradce ukrajinského prezidenta

Číst článek

Wagnerovci tehdy ovládli jihoruský Rostov a postupovali na Moskvu s cílem odstranění vojenského vedení ruské armády. 

Prigožin se nakonec zastavil 200 kilometrů od Moskvy údajně na základě dohody, kterou zprostředkoval běloruský prezident Alexandr Lukašenko. Wagnerovci se následně měli stáhnout do Běloruska a působit odsud.

Prigožin poté signalizoval, že začal své síly soustředit v Africe a před několika dny zveřejnil i video, na kterém byl údajně právě na africkém kontinentu. Wagnerovci tam pomáhají několika autoritářským režimům, mimo jiné v Mali, Středoafrické republice nebo Burkině Faso.

Ema Polívková, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme