‚Přece jen máme stopy všude.‘ Češka se na Novém Zélandu ve vesnici založené krajany setká s Pavlem
Prezident Petr Pavel má na Novém Zélandu naplánované jednání s nejvyššími představiteli země – tamní ministryní obrany, premiérem i generální guvernérkou – tedy oficiální zástupkyní britského krále, který je formálně hlavou státu. Kromě toho se ale český prezident setkal i s místními krajany. Na Novém Zélandu jich žije asi 10 tisíc, často mladých, kteří tam přijeli cestovat a pracovat.
Kvůli cestování přijela na Nový Zéland i Adéla z Ostravska. „Čeká mě tři tisíce kilometrů a ještě určitě tři měsíce půjdu. Ale potom tu budu zůstávat na working holiday víza, takže tu budu určitě celý rok,“ popisuje svůj plán.
‚Přece jen máme stopy všude.‘ Češka se na Novém Zélandu ve vesnici založené krajany setká s Pavlem
Na svou cestu se chystala více než rok. Největším překvapením pro ni zatím byly české stopy na Novém Zélandu. „Strašně moc Čechů potkávám, i obecně na trase. Navíc jak se člověk dozvídá, že to tady bylo založeno Čechy – lidmi od Plzně. Přece jen máme stopy vždy všude, kam se podívám,“ odkazuje na vesnici Puhoi.
Vesnici na severu novozélandského Severního ostrova totiž v roce 1863 založili Češi a Němci ze Stodu u Plzně. Do Puhoi neušla Adéla 400 kilometrů jen tak náhodou.
„Včera jsem se po třech týdnech, co jdu, dozvěděla, že tady je na druhý den pan prezident, tak jsem si řekla, že počkám, protože tohle se jen tak někomu nestane. Už jsem potkala bývalého fotbalistu Eintrachtu Frankfurt, tak dneska ve stejný týden potkám i pana prezidenta,“ říká.
Prezident Petr Pavel do vesnice přijel právě kvůli jejím českým kořenům. Povědomí o nich pořád udržují dnes už jen anglicky mluvící potomci českých a česko-německých osadníků, a v pronajaté budově provozují i menší muzeum.