Pandemie se ve Spojených státech rozjela později. Přístup k očkování byl rychlejší, než v Česku

Uběhlo přesně pět let od prvního případu covidu-19 objeveného testováním v Česku. Série Radiožurnálu k tomuto výročí připomíná i to, jak tehdy na rodící se pandemii reagovaly Spojené státy a jak jsou na tom pět let poté. Začátek pandemie tam naplno dorazil později, přístup k očkování pak byl ale rychlejší než u nás. Za operací Warp Speed, která rychle vyvinula vakcínu, stál tehdy Donald Trump.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přijďte se nechat očkovat proti covidu, dostanete pivo zdarma

Americké úřady v době pandemie motivovaly lidi k očkováním i pivem zdarma | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

První potvrzený případ se objevil už 20. ledna 2020, ale rozjezd pandemie s uzavíráním škol přišel až v březnu, asi o dva týdny pomaleji oproti Česku.

Situace se brzy vymkla kontrole, v New Yorku nestíhali pohřbívat mrtvé. Z lockdownů tu lidé pak vyšli rovnou hromadně do ulic, když miliony protestovaly po vraždě George Floyda v květnu 2020. Zároveň byl volební rok a pandemie a nošení roušek se zpolitizovalo.

3:24

Pivo, občerstvení i marihuana zdarma. Úřady motivují Američany, aby se nechali naočkovat proti covidu

Číst článek

Hodně lidí si pořídilo psa nebo jiné zvíře – průzkumy uvádějí, že domácího mazlíčka si v pandemii pořídila každá pátá domácnost. Mnoho zaměstnanců také začalo pracovat z domova, což do značné míry přetrvává. V lednu ale nový prezident Trump nařídil plný návrat do kanceláří těm federálním zaměstnancům, které zatím nepropustil.

Chránění okolí rouškami také částečně přetrvává, ve městech jsou stále ve veřejné dopravě nebo v obchodech k vidění lidé s rouškami častěji než například v Česku.

Zájem o očkování

Podle údajů mininisterstva zdravotnictví má aktuální vakcínu na letošní sezonu covidu necelá čtvrtina dospělých Američanů a necelá polovina seniorů nad 65 let, což je podstatně méně než například u chřipky.

Za operací Warp Speed (operace z roku 2020, která spojením amerických ministerstev zdravotnictví a obrany i soukromého sektoru do roka vyvinula vakcíny na covid – pozn. red.), která rychle vyvinula vakcínu, stál během prvního funkčního období Donald Trump.

Ten ale postupně svou rétoriku k vakcínám přehodnotil a nyní do funkce ministra zdravotnictví jmenoval Roberta Kennedyho mladšího, který otevřeně vystupoval proti vakcínám na dětskou obrnu a proti očkování obecně.

Pět let covidu v Česku. Kdo byli první tři pacienti? ‚Infekce se dále nešíří,‘ uklidňoval tehdy ministr

Číst článek

Kennedy zrušil březnové setkání expertů, kde se měla řešit aktualizace vakcíny proti chřipce na příští zimu. Antivakcinační hnutí ve Spojených státech obecně během pandemie velmi posílilo a lékaři a vědci se běžně setkávají s výhrůžkami.

Mezitím v Texasu propukla epidemie spalniček, která má už první dětskou oběť. Situace je tak vážná, že Robert Kennedy, který situaci nejdříve zlehčoval, oznámil, že jím vedené ministerstvo posílá do Texasu 2000 očkovacích dávek.

Situace se už ale vymkla kontrole, spousta dětí je neočkovaných a experti se obávají, že se může s přístupem současné americké vlády ještě zhoršit.

„Nevyužívat očkování proti spalničkám je zločin. Před sto lety na tuto nemoc umírala polovina amerických dětí. Teď máme prevenci. Doufám, že ministr Kennedy i přes svou historii bude vakcíny všeho druhu podporovat, protože pokud jim naopak bude klást překážky, může to mít katastrofální důsledky,“ říká pro Radiožurnál docent Clifford Lo, který přednáší o globálním zdraví a pediatrii na Harvardově univerzitě tady v Bostonu.

Jan Kaliba, kma Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme