Papež Benedikt XVI. oznámil, že opustí svůj úřad. Odejde na konci února
Papež Benedikt XVI. dnes oznámil, že opustí svůj úřad. Hlava katolické církve se chystá rezignovat 28. února. Jeho rozhodnutí je prý zcela svobodné a hlavním důvodem k němu je pokročilý věk, který mu už neumožňuje vykonávat úřad plnou silou.
Rezignaci oznámil pětaosmdesátiletý papež v latině během veřejné konzistoře v Římě:
"Po opakovaném zpytování vlastního svědomí jsem před Bohem došel k jistotě, že moje síly z důvodu pokročilého věku již nestačí na náležité vykonávání petrovského úřadu. Jsem si dobře vědom, že tato služba svou duchovní povahou musí být konána nejenom činy a slovy, ale neméně také utrpením a modlitbou," oznámil Benedikt XVI.
"Papež oznámil, že se svého duchovního úřadu vzdá 28. února ve 20 hodin středoevropského času. Tím začíná tak zvané období uprázdněného papežského stolce," uvedl pak oficiálně mluvčí Vatikánu Federico Lombardi.
Za historickou událost považuje překvapivé oznámení papežovy rezignace mluvil historik Jaroslav Šebek
Šok pro svět i samotnou církev
Benedikt XVI. údajně zvažoval odchod z čela katolické církve několik měsíců a zbytek svého života chce strávit v jednom z vatikánských klášterů. On sám se na výběru svého nástupce nebude podílet, ačkoliv by na to měl právo.
Podle pozorovatelů je informace o rezignaci papeže překvapivá a šokující i pro samotné církevní kruhy. Zatím posledním papežem, který dobrovolně odstoupil, byl v roce 1294 Celestýn V.
Benedikt XVI. byl do svého papežského úřadu oficiálně uveden ve Vatikánu 24. dubna 2005. Při slavnostní inauguraci tehdy 265. papež v pořadí převzal na Svatopetrském náměstí nejdůležitější odznaky svého úřadu - papežský prsten a pallium.
„Viděl bych asi dva důvody této rezignace," uvedl historik Jaroslav Šebek. „Jednak to jsou zdravotní důvody, které evidentně souvisejí se zhoršujícím se stavem Benedikta XVI., a nepochybně i vědomí, že není asi zcela pánem v rozhodování v otázkách římské kurie."
První konkláve bez úmrtí papeže
„Budeme poprvé svědky konkláve – volebního setkání kardinálů – která se poprvé uskuteční, aniž by papež zemřel,“ dodal Šebek. Podle jeho názoru se konkláve sejde v řádu dnů.
Podle zahraničního komentátora Radiožurnálu Milana Slezáka je načase, aby se papežem stal někdo mimo Evropu.
O oznámené rezignaci hlavy katolické církve mluvil komentátor ČRo Milan Slezák
„Křesťanství přece přináší poselství naděje a spásy hlavně lidem chudým, poníženým, kteří žijí třeba na okraji společnosti, a takových lidí - ať tady v Evropě na to hřešíme a říkáme, jak se nám tady daří ekonomicky špatně - je přeci jen více v Asii nebo v Africe," poznamenal v Odpoledním Radiožurnálu.
Poláci se po rezignaci papeže ptají, jak to bude se svatořečením Jana Pavla II.
Číst článek
„Církev v dnešní době potřebuje silného papeže v dnešní době, kdy musí řešit mnoho problémů,“ připomněla spolupracovnice Českého rozhlasu v Římě Vědunka Lunardi. „Je tu řada skandálů. Kolem vatrkánské banky IOR, skandály kněží - pedofilů. A před několika dny přišlo i zklamání nad částečným schválením manželství homosexuálů ve Francii.
„Tato velmi komplikovaná situace vyžaduje energické řešení a Benedikt XVI. se na to zřejmě necítí,“ poznamenala Lunardi.