Pokuta za rychlou jízdu v zahraničí si řidiče najde i doma

Před trestem za dopravní přestupky spáchané v zahraničí se už řidiči nespasí útěkem domů. Rada ministrů dopravy Evropské unie má dnes schválit návrh směrnice o přeshraničním vymáhání pokut. Řidiči jsou totiž mimo svou vlast mnohem více náchylní k páchání přestupků než u sebe doma. Tento pocit beztrestnosti by teď měl podle Bruselu zmizet.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Měření rychlosti radarem

Měření rychlosti radarem | Foto: Tomáš Adamec

Potíž byla a ještě stále je v tom, že policie nezjistí, kdo je majitelem auta s cizí poznávací značkou. Nová směrnice má policejním orgánům umožnit nahlížet do národních registrů poznávacích značek a najít tak majitele vozidla. Tomu pak pošle obsílku s výzvou k zaplacení pokuty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hanzelka.mp3

Pokud se bude hříšník zdráhat, požádají policisté ze státu, kde byl přestupek spáchán své kolegy v zemi, které patří poznávací značka hříšníka, aby jim podle evropského nařízení o vzájemném uznávání finančních sankcí pomohli pokutu vymoci.

Směrnice se má vztahovat hlavně na 4 nejnebezpečnější přestupky. Jízdu na červenou, alkohol za volantem, nezapnuté pásy a překračování povolené rychlosti. Také ale například na jízdu na motorce bez přilby nebo telefonování za jízdy.

„Doposud je praxe taková, že u závažných trestných činů poskytne jeden stát data druhému státu. U drobných přestupků nám státy odmítají dávat data o vozidlech,“ říká ředitel kanceláře ministra dopravy Karel Hanzelka.

S osobními daty nemohou cizí země disponovat

Často problém naráží na ochranu osobních údajů. Pokud například Německo požádá Česko o data některého českého vozidla, česká strana se drží legislativy a nevydání dat zdůvodňuje tím, že ne všichni mohou nahlížet do registru vozidel. V zákoně je přesně řečeno, jaké instituce mohou s daty disponovat.

Pokud dnes rada ministrů směrnici schválí, zákon bude platit nejdříve za dva roky.

Pavel Novák, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme