Politická krize v Bahrajnu dostala náboženský rozměr

Arabský svět vnímá politickou krizi v Bahrajnu stále více jako střet mezi dvěma hlavními proudy islámu. Bahrajnský režim ovládaný sunnitským králem tvrdě potírá převážně šíitské demonstranty a pozval si kvůli tomu na pomoc stovky vojáků z dalších sunnitských zemí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protestující v Bahrajnu podpořili také Iráčané v centru Baghdádu.

Protestující v Bahrajnu podpořili také Iráčané v centru Baghdádu. | Zdroj: Reuters

Dramatický vývoj v ostrovním státě uprostřed Perského zálivu už má dopady i v dalších částech Blízkého východu.

Šíitský náboženský režim v Íránu stáhl svého velvyslance z Manámy, aby tak protestoval proti bahrajnskému postupu. V Teheránu si na ministerstvo zahraničí povolaly saúdskoarabského velvyslance, jehož země vyslala na Bahrajn přinejmenším tisíc vojáků.

Na podporu bahrajským šíitům už demonstrují také jejich souvěrci v Libanonu. V Iráku zažil protesty proti bahrajnskému králi Hamadovi Bagdád i šíitské posvátné město Karbalá. Právě v Iráku je náboženské vnímání bahrajnské krize velmi výbušné. Šíitsko-sunnitské násilnosti si totiž mezi Iráčany v uplynulých letech vyžádaly tisíce životů.

Břetislav Tureček, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme