Poslanci černé pleti v Sejmu zbořili mýtus o xenofobii v Polsku. Lidé za nimi chodí pro radu
Zatím poslední parlamentní volby v Polsku přinesly hned několik senzací. Do Sejmu se dostal historicky první otevřený homosexuál, první transsexuální poslankyně a také dva politici černé pleti. John Godson a Kilion Munyama, jeden pochází z Nigérie, druhý ze Zambie, jsou první černoši, kteří to dotáhli až do nejvyšších pater polské politiky.
Zbořili tak mýtus o xenofobii v polské společnosti. A potvrzuje to i praxe. V čekárně před poslaneckou kanceláří Johna Godsona je už plno. Na dnešek se zapsalo celkem devět lidí.
„Politika pro mě znamená službu. Lidé mě zvolili, abych je zastupoval, abych jim sloužil. Oni mi dali práci, velmi dobře placenou, a já dělám vše proto, aby byli se mnou spokojení," říká politik, v jehož kanceláři visí portrét Nelsona Mandely.
Jak se daří poslancům černé pleti v polském Sejmu, zjišťoval zpravodaj ČRo Petr Vavrouška
Zastání u poslance hledá žena, která potřebuje umístit maminku do domu s pečovatelskou službou:
„Pro mě je toto poslední možnost, vyzkoušela jsem už všechno. Chtěla bych maminku umístit do domu s pečovatelskou službou, ale nikdo mi nechce pomoci.“
A John Godson rád pomáhá lidem. „Do Polska jsem přicestoval jako misionář, deset let jsem byl tady pastorem. Takže pomoc druhým je pro mě přirozená. To je podle mě ta pravá politika," tvrdí Godson, který se v polské politice pohybuje už osm let.
Killion Munyama, který do Polska přicestoval jako student v roce 1981, začal svou politickou kariéru před jedenácti lety. Tehdy poprvé kandidoval do obecní rady.
„Musím říct, že na začátku jsem měl strach. Dokonce jsem ani nedělal žádnou otevřenou předvolební kampaň. Nikde nebyly mé fotky, portréty, letáky. Bál jsem se, že lidé budou na černocha reagovat negativně,“ svěřuje se Munyama.
„V dalších volbách už jsem byl ale odvážnější. Zjistil jsem, že ze strany veřejnosti nepanuje vůči mé barvě pleti nějaká antipatie. Brali mě jako každého jiného kandidáta," dodává.
Oba poslanci černé pleti mluví sice polsky s výrazným akcentem, ale rozhodně se nestydí předstoupit před ostatní politiky a hájit v Sejmu své názory.
„Některým poslancům se nechce pomáhat obyčejným lidem. Říkají si, proč by měli například řešit bytový problém prostého člověka? Ale pan Godson se chová úplně jinak," chválí politika pán, který si přišel do jeho poslanecké kanceláře pro radu.
„Je to divné. Myslím si, že polští politici nechápou svou práci jako pomoc, službu druhým. Často zapomínají na obyčejné lidi," všiml si Godson.
Do Afriky se už nevrátí
Ani on ani Kilion Munyama neuvažují o návratu do rodné Zambie či Nigérie. Polsko už považují za svoji zem.
„Lodž je mým domovem. Mám polskou ženu, máme čtyři děti, ale občas si říkám, co bych mohl udělat pro Afriku. Zatím to nevím a tak se soustředím na práci tady v Polsku," říká Godson.
„Návrat neplánuji. Je mi 52 let a těžko bych ve svém věku začínal od nuly. Navíc by mě už v Zambii brali jako cizince. Přece jen mám polské občanství," dodává Munyama.