Polská opoziční strana Právo a spravedlnost ji posměšně nazývají „vládou 13. prosince“. Ona sama se nazývá „vládou 15. října“ a odkazuje tak na výsledek parlamentních voleb.
Část společnosti rozšíření definice projevů nenávisti vítá. Za předchozí vlády sjednocené pravice, kterou vedla strana Právo a spravedlnost, byla totiž situace lidí LGBTQ+ složitá.
Polský premiér Donald Tusk vyjádřil zklamání nad tím, že se ve vládní koalici nepodařila dekriminalizace potratů prosadit. Řekl, že chtěl, aby „peklo žen“ skončilo.
Dosud to fungovalo tak, že pokud kdokoliv, tedy polský občan, uzavře sňatek v zahraničí, tak pak musí požádat domácí matriční úřad o tzv. přepis, o úřední registraci sňatku.
Soud, který je podle současné proevropské vlády pod kontrolou nynější nacionalistické opozice, svým rozhodnutím patrně prohloubí chaos v polské justici, napsala ve středu agentura Reuters.
Polsko připravuje plán, jak se zachovat v případě ohrožení, třeba při masivním kybernetickém útoku nebo při ozbrojeném napadení hranic. Pomoct by mu v tom mohl nový zákon, který teď projednává Sejm.
Bodnar s odkazem na důvěrnost informací neupřesnil, kdo přesně se stal cílem špehování tímto výkonným špionážním softwarem. Byli však mezi nimi volení zástupci.
Podle průzkumu vydaného k prvním sto dnům vlády Donalda Tuska, který vypracovala organizace United Surveys, 70 procent Poláků nevěří, že vláda stihne všech sto slibů prosadit a zavést.
Polští právníci a bojovníci za lidská práva znovu debatují o potřebě změny definice znásilnění. Diskusi v zemi vyvolal případ ženy, kterou na konci února v centru Varšavy sexuálně napadl muž.
Protesty zemědělců proti unijní klimatické politice provázely doposud největší násilnosti. Při potyčkách utrpělo zranění čtrnáct policistů. Policisté ale zadrželi celkem 55 lidí, z toho 26 ve středu.
Před budovou polského Sejmu došlo k potyčce mezi poslanci Práva a spravedlnosti a parlamentní stráží. Poslanci PiSu se snažili dovnitř provést Mariusze Kamińskiého a Macieje Wąsika.
Polská veřejnoprávní média se podle kritiků za posledních osm let dostala pod mimořádně silný vliv tehdy vládnoucího Práva a spravedlnosti, přičemž strana jejich vedení obsadila svými lidmi.
Tusk a jeho ministři přijeli k prezidentskému paláci autobusem v bílé a červené barvě polské vlajky a s nápisem: „Děkujeme ti, Polsko!“ Vítali je jásající příznivci, popsala AP.
Poslanec Grzegorz Braun řekl, že se za své chování nestydí. Později od řečnického pultu prohlásil, že „není možné, aby se v polském Sejmu odehrávaly akty talmudického kultu“.
„Děkuji Polsko, je to opravdu nádherný den. Ne pro mne, ale pro všechny, kteří dlouhá léta věřili, že ještě bude líp a že zaženeme temnotu a zlo. Díky vám se to stalo,“ řekl Tusk.
Dovětek, který se objeví ve stanovách TVP, polského rádia a agentury PAP, je o tom, že v případě zahájení likvidace média se všichni členové představenstva média stanou likvidátory.
Komise měla postihovat zejména bývalého premiéra Tuska, který vedl polskou vládu v letech 2007 až 2014. Vláda Práva a spravedlnosti předešlou vládu několikrát obvinila, že rozvíjela vztahy s Ruskem.
Morawiecki, který je polským premiérem od prosince 2017, má nyní dva týdny na to, aby v Sejmu vystoupil s programovým prohlášením svého kabinetu a požádal o důvěru.
Opoziční strany se v koaliční smlouvě zavázaly zrušit některé sporné zákony prosazené PiS, které vyvolávaly kritiku v souvislosti s dodržováním demokratických norem, jakož i práv žen a menšin.
Polský prezident Andrzej Duda v pondělní večerním televizním projevu oznámil, že pověří sestavením nové vlády současného premiéra Mateusze Morawieckého ze strany Právo a spravedlnost (PiS).