Požár na havajském ostrově Maui si vyžádal už 80 obětí. Stovky lidí jsou stále pohřešovány

Počet obětí požáru na havajském ostrově Maui stoupl na 80, předchozí bilance uváděla 67 mrtvých. Oznámily to tamní úřady. Nově se evakuuje okolí města Kaanapali, k němuž se nebezpečně přiblížily plameny. Evakuace začala jen několik hodin poté, co se obyvatelé začali vracet do nedalekého města Lahaina, kde oheň sežehl celé bloky zástavby.

Havaj (Aktualizováno: 10:25 12. 8. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Havaj po požárech

S 80 oběťmi je požár na Havajských ostrovech nejhorší přírodní katastrofou v tamních dějinách | Zdroj: Reuters

S 80 oběťmi je požár na Havajských ostrovech nejhorší přírodní katastrofou v tamních dějinách. Stovky lidí jsou pohřešovány, a čísla tak mohou dál stoupat, napsal v sobotu server BBC News.

Hasiči podle úřadů stále pokračují v práci a oheň ještě není plně pod kontrolou. Dálnice vedoucí ven z města Lahaina je otevřená, úřady lidem doporučují se oblasti vyhnout kvůli toxickým zplodinám v ovzduší.

Naopak přístup na západní část ostrova, kde leží i město Kaanapali, je omezen. V pátek večer místního času bylo v evakuačních střediscích 1 418 lidí. Úřady organizují dopravu potravin a lidí, kteří přišli o střechu nad hlavou.

Veřejnost žádají, aby posílala jen textové zprávy a netelefonovala a nepřetěžovala tak síť, uvedly v zatím poslední zprávě úřady na Maui.

Oheň na Maui způsobil ohromné škody především v historické Lahaině, která byla v 19. století hlavním městem bývalého Havajského království. Shořel mimo jiné 200 let starý kostel Waiola (dříve Wainee), na jehož hřbitově jsou pohřbeni havajští králové a královny.

V pátek začaly úřady evakuovaným obyvatelům umožňovat návrat do Lahainy. Agentura Associated Press popisuje, že na ulicích města byly k vidění ohořelé výtahové šachty, které zbyly po zničených bytových domech, kostry automobilů pod spadlými sloupy nebo trampolíny a koloběžky znetvořené extrémními teplotami.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme