Předvolební kampaň ve Spojených státech se mimořádně vyostřila

Už zítra budou ve Spojených státech volby do Sněmovny reprezentantů a třetiny Senátu. Předvolební boj se mimořádně přiostřil, protože demokrati mají šanci získat poprvé po dvanácti letech převahu v americkém Kongresu. Do předvolebního kotle vás zavede zpravodaj Českého rozhlasu ve Spojených státech Alexandr Pícha.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pohled na Kongres

pohled na Kongres | Foto: Alexandr Pícha

"My jsme voliči, my jsme voliči," zpívá hrdě dav na předvolebním shromáždění v jihozápadním distriktu Swing. Američané jsou na své volby hrdí a mají proč. Historie jejich parlamentní demokracie je starší více než 230 let, což je o mnoho déle než ve většině evropských zemích. Teď ale každý myslí na budoucnost, protože zítra jde o všechno! Demokrati, kteří už 12 let touží po většině v Kongresu, vsadili vše na jednu kartu.

"Hlavní témata v těchto volbách se vztahují k Iráku. Republikánská kandidátka našeho distriktu v Kongresu nekritizovala válku v Iráku a nedistancovala se od Bushovy administrativy. Naše demokratická kandidátka bude usilovat o ukončení války. Bude chtít přivést vojáky domů, a proto zaměřujeme všechny volební akce k zodpovědnému ukončení války," říká Českému rozhlasu šéfka volební kampaně Demokratické strany v Novém Mexiku Heater Brewerová.

Republikánská volička před volebním centrem republikánů v Belenu si však myslí něco jiného: "Irák je vážným problémem, ale myslím, že tohle vedení ví, co dělá. Nevěřím, že demokrati mají lepší řešení pro tuhle situaci."

Ani šéf republikánů ve stejném distriktu Allen Weh si nemyslí, že neúspěch v Iráku bude stát jeho stranu většinu v Kongresu: "Nevěřím tomu. Jako v každé válce, i tady se staly chyby. Ale lidé vědí, že nemůžeme nedělat nic. Jinak by teroristi u nás i u vás nadělali daleko horší škody. Ale nejde jen o Irák, zvedli jsme ekonomiku v téhle zemi a je tady bezpečno. A republikáni jsou nejméně padesát let disciplinovanější v tom, jak chodí volit, než demokrati."

Ale demokrati si teď kvůli neoblibě Bushe věří. "Jsme demokraté", sebevědomě zpívají na mítincích. Volají: "Je čas změny" a každý ví, že tou změnou má být hlavně porážka Bushovy strany.

Sebevědomí tak mají republikáni i demokrati. Zatím na svých mítincích mohou shodně říkat: "Máme už jen jeden den, než se dostaneme do Kongresu."

Alexandr Pícha, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme