Přetahovaná o Palmýru. Islámský stát ji dobyl, přiznal guvernér
Radikálové z takzvaného Islámského státu dobyli syrskou Palmýru. Podle agentury Reuters to oznámil guvernér provincie Homs v syrské státní televizi. Talal Barazí dodal, že se teď syrská armáda snaží získat město znovu pod kontrolu.
Jen o pár hodin dříve přitom ruské ministerstvo obrany oznámilo, že armáda za pomoci letectva útoky odrazila. Boje v ulicích historického skvostu se odehrávají už od soboty.
„Útočníci využívali auta naplněná trhavinami a řízená sebevražednými atentátníky, obrněnou techniku i raketomety," uvedlo ministerstvo.
Ruské letouny podle něj během noci podnikly 64 náletů a zničily 11 tanků a bojových vozidel pěchoty, 31 aut s velkorážnými kulomety a více než 300 ozbrojenců.
Boje se podle ruských zdrojů momentálně odehrávají asi deset kilometrů jižně od Palmýry. K odražení útoků teroristů poskytlo velení syrské armády posily z provincie Homs.
Bojovníci Islámského státu vstoupili do Palmýry, tvrdí syrská opozice
Číst článek
Rovněž exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) s odvoláním na své pozorovatele na místě uvádí, že prudké nálety ruských letadel donutily bojovníky IS, aby se stáhli na okraj Palmýry, kterou se pokoušeli dobýt.
Radikálové v sobotu ovládli většinu města, když se bojovníkům IS podařilo proniknout přes nepříliš silnou obranu syrské armády a ovládnout strategicky důležité kopce okolo města. Nejprve získali severozápadní část města, pak se boje přesunuly směrem k centru.
Velitel jedné z povstaleckých skupin z okolí Aleppa předtím řekl, že útok islamistů na Palmýru syrskou vládu přiměl, aby k ohroženému městu vyslala vojáky od Aleppa.
Z Aleppa za dva dny uteklo 50 000 lidí. Kerry vyzval Damašek k 'troše slitování'
Číst článek
Islamisté slavné historické město Palmýra poprvé obsadili loni v květnu, syrská armáda ho s pomocí ruských letounů osvobodila letos v březnu.
Krize v Sýrii začala v březnu 2011 občanskými protesty proti vládě prezidenta Bašára Asada, demonstranti požadovali demokratické a ekonomické reformy. Násilné potlačení prvních protestů pak vedlo k ozbrojenému povstání, které přerostlo v občanskou válku.
Chaosu využili radikální islamisté z nejrůznějších skupin a hnutí k tomu, aby ovládli část Sýrie i sousedního Iráku. Boje v Sýrii si dosud podle odhadů vyžádaly přes 300 tisíc obětí.