Jedním z místních, kteří ze Sýrie neuprchli, je 43letý Zuhajr. Žije ve čtvrti, kde v roce 2012 rebelové a vláda sváděli první bitvy. Budovy jsou zcela zdevastované a podle Zuhajra úmyslně neopravené.
Povstalci se také zmocnili města Kunajtrá na Golanských výšinách. O rychlém postupu rebelů svědčí i to, že podle The Wall Street Journal ze Sýrie minulý týden uprchla Asadova žena se třemi dětmi.
„To, jak rychle budou syrští spojenci schopní se zmobilizovat, je momentálně klíčová proměnná,“ říká k aktuálnímu dění v Sýrii odborník Jan Daniel. Co se v zemi odehrává, shrnují otázky a odpovědi.
Druhé syrské největší město padlo během pár dnů do rukou povstalců. Obyvatelé se cítí nejistě ohledně budoucnosti. Obavy mají jak z příchozích islamistů, tak z reakce Damašku, píše Guardian.
„Sýrie dál brání svou stabilitu a svou územní celistvost před všemi teroristy a jejich podporovateli a je schopna je s pomocí svých spojenců a přátel porazit a zneškodnit,“ řekl Asad.
Dva syrské vojenské zdroje agentuře Reuters také sdělily, že Rusko slíbilo Damašku dodatečnou vojenskou pomoc, která začne přicházet v následujících 72 hodinách.
Aleppo je druhé největší město v Sýrii. Bombardování se zaměřilo také na města a vesnice, které povstalci obsadili při překvapivém přechodu z jejich opoziční enklávy do města.
Izrael v Sýrii už mnoho let útočí na cíle spojené s Íránem či šíitskou skupinou Hizballáh, boje zesílily od začátku války v Gaze. Páteční útok je od té doby zřejmě největší na území Sýrii.
Město Aleppo bylo poškozeno už během více než deset let trvajících bojů v Sýrii. Zasáhlo ho ale i zemětřesení, které v únoru udeřilo v Turecku a Sýrii.
Syrská státní agentura SANA uvedla, že brzy ráno nastal letecký úder a způsobil materiální škody. Za útek zřejmě stoí Izrael. Ten obvinění nekomentoval.
OSN ve čtvrtek zveřejnila výzvu k poskytnutí jedné miliardy dolarů na pomoc pěti milionům lidí v Turecku. Sbírku s cílovou částkou 400 milionů dolarů na pomoc lidem v Sýrii, vyhlásila OSN v úterý.
Celkový počet obětí bude zřejmě dále stoupat s tím, jak pokračují odklízecí práce. Zemětřesení v Turecku zasáhlo deset provincií a postihlo oblast, kde žije přibližně 13,5 milionu lidí.
Podle tureckého ministerstva obrany byly rakety odpáleny z vojenské základny v provincii Halab (Aleppo), kterou kontroluje vláda syrského prezidenta Bašára Asada.
Atentát byl spáchán v severosyrském okrese Azáz na silnici vedoucí k hraničnímu přechodu Báb as-Salám. Syrská organizace pro lidská práva ze spáchání atentátu podezírá organizaci Islámský stát.
Koordinátor Člověka v tísni popisuje, jaká je situace civilistů zasažených bombardováním v syrské provincii Idlib. Co lidé nejvíc potřebují? A proč jsou podle něj počty uprchlíků nadsazené?
Syrské Aleppo bylo proslavené výrobou tradičního olivového mýdla. Stovky továren vyvážely produkci do arabského světa i do Evropy. Občanská válka ale vyhnala tradiční průmysl za hranice do Turecka.
Protivzdušná obrana několik izraelských střel sestřelila a že Izraelci způsobili jen materiální škody. Izrael záležitost zatím nekomentoval, napsala agentura Reuters.
Washington tvrdí, že režim syrského prezidenta Bašára Asada použil 24. listopadu v Aleppu proti civilistům slzný plyn, aby navodil dojem povstaleckého útoku chlorem.
Představitel zdravotnických úřadů Zijád Táhá řekl, že na základě příznaků u pacientů byl pravděpodobně při útoku použit chlór. Je ale zapotřebí dalších testů, dodal.
Sledoval každodenní práci a život záchranářů v syrském Aleppu. Snímek režiséra Fárise Fajáda Poslední v Aleppu se stal prvním syrským filmem, který byl nominovaný na Oskara.
Prastarou krásu historického Aleppa ubila nemilosrdná válka. Tým německých vědců chce, aby Staré město znovu ožilo - a proto vypracoval unikátní mapu, která má pomoci s jeho rekonstrukcí.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan udělil občanství malé Syřance Baně Abdové. Tu celosvětově proslavily tweety z obklíčeného Aleppa. Její aktivní veřejné působení ale vzbuzuje i pochybnosti.