Při reorganizaci ministerstev se lze inspirovat v zahraničí

Vládní koalice se chce dohodnout na dalších úsporách ve státních financích. Věci veřejné už delší dobu mluví o zrušení některých ministerstev. Podle spekulací by mohlo ministerstvo kultury přejít pod školství. Zanikla by i ministerstva životního prostředí a pro místní rozvoj. Obě by se sloučila s resortem zemědělství. Plán má řadu obhájců i kritiků. Pohled do zahraničí ukazuje, že jeden společný recept na rozdělení ministerstev nenajdeme.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo životního prostředí

Ministerstvo životního prostředí | Foto: Eva Odstrčilová

Podle českách ekologických aktivistů je sloučení ministerstev životního prostředí a zemědělství absurdní. Oba úřady prý totiž často hájí naprosto protichůdné zájmy.

Jenže v některých zemích přesně taková praxe funguje. Rakušany rozhodně nikdo nemůže podezírat z netečnosti k životnímu prostředí. A přitom právě v této zemi má agendu zemědělství i životního prostředí na starost jedno ministerstvo.

„Chudák ministr, který tomu bude šéfovat, protože to bude pořád v Bruselu. Protože v Bruselu zasedají jeden týden ministři zemědělství, druhý týden ministři životního prostředí a on bude jezdit na obě schůze. Když jsem byl ministrem zemědělství, tento model fungoval v Rakousku a právě můj rakouský kolega si tehdy velmi stěžoval, že nestíhá schůze obou skupin,“ vysvětluje stínový ministr financí z ČSSD Jan Mládek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaká je organizace jednotlivých resortů v zahraničí, zjišťoval reportér Radiožurnálu Ondřej Houska a zpravodaj na Slovensku Vojtěch Berger

Je tedy zřejmé, že při úvahách o sloučení ministerstev nelze jen mechanicky přejímat příklady odjinud. Každý model totiž má výhody i nevýhody. Možná i to hrálo roli v poněkud podivném obratu na Slovensku. Slováci totiž už jednou ministerstva životního prostředí a zemědělství sloučili. Změna ale trvala jen krátce, a pak se vše vrátilo do starých kolejí.

Samostatné ministerstvo životního prostředí zrušila ke konci svého funkčního období první vláda Roberta Fica v roce 2010. Agenda resortu se převedla pod ministerstvo zemědělství. Už za čtyři měsíce ale ministerstvo životního prostředí znovu obnovila následující vláda Ivety Radičové.

Teď se však na Slovensku znovu vlády vyměnily. Do premiérské funkce se vrátil Robert Fico, který ještě nedávno nahlas uvažoval o vytváření superministerstev a zeštíhlování vlády. Ministerstvo životního prostředí sice Fico zatím nezrušil, stále ale plánuje velkou reorganizaci státní správy a slučování některých státních úřadů kvůli finančním úsporám.

Z českého pohledu hodně nezvyklé členění ministerstev mají v už zmiňovaném Rakousku. Sport tam spadá pod obranu, rodina a mládež zase pod hospodářství. A kultura se školstvím fungují v rámci jednoho ministerstva, což se nakonec může stát i u nás. Vůbec nejvíc ale asi bije do očí, že v Rakousku mají ministerstev jen dvanáct - tedy o dvě méně než v Česku.

Asi vůbec nikdo by se přitom nechtěl hádat o to, že rakouská státní správa funguje lépe než ta česká. I z toho je jasné, že počet českých ministerstev určitě snížit lze. Teď jde jen o to rozhodnout, jaké slučování je skutečně nejefektivnější.

Vojtěch Berger, Ondřej Houska, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme