Proces s bývalým papežovým komorníkem začal. Je veřejný, fotit se ale nesmí
Ve Vatikánu začal soud s bývalým komorníkem papeže Benedikta XVI. Paolo Gabriele čelí obvinění z vynášení tajných dokumentů, včetně papežovy korespondence. Za krádež listin mu teď hrozí až čtyři roky za mřížemi. Spolu s ním je obžalován i informační technik Claudio Sciarpelletti, který mu měl pomoci dokumenty vynést.
Paolo Gabriele byl obviněn z krádeže na závěr první části vyšetřování, které ještě není zdaleka u konce. Mohl by být obžalován ještě z vážnějších činů, jako z protistátní aktivity a hanění vatikánských institucí.
K dnešnímu líčení dorazil Gabriele pobledlý, avšak usmíval se. Mimo jiné vyšlo najevo, že se před několika měsíci podrobil psychiatrické expertíze na základě tzv. Rorschachova testu.
Druhý obžalovaný, Claudio Sciarpelletti, se nedostavil, u soudu ho zastupoval obhájce. Proces bude pokračovat v úterý 2. října.
Bývalý komorník i informační technik se považují za obětní beránky. Během procesu by mohla padnout další jména, hovoří se o čtyřech osobách, které by mohly být do případu zapleteny.
Gabriele prohlásil, že co se týče procesu, je klidný. Obává se ale možných negativních dopadů celého případu na jeho rodinu. Sciarpellettimu údajně nehrozí žádný vysoký trest, dokonce by mohl být souzen odděleně.
Gabriele by mohl dostat šest měsíců až čtyři roky. Výše trestu bude záležet i na jeho ochotě spolupracovat se soudem. Papež ho však může kdykoli omilostnit. Něco takového se i očekává, ale až po ukončení procesu.
Proces je sice veřejný, ale přes obrovský zájem médií nesmí do soudní síně televizní kamery, fotoaparáty ani diktafony. Přítomno je vždy pouze osm novinářů. Čtyři z velkých světových agentur včetně jedné italské mohou být v soudní síni neustále, na zbylých čtyřech místech se ostatní žurnalisté musejí střídat.
Materiál, který Gabriele vynesl, použil novinář Gianluigi Nuzzi k publikaci knihy Sua Santitá, tedy Jeho Svatost. Ta vzbudila velký rozruch. Píše se v ní například o znepokojení Vatikánu nad světovou ekonomickou situací, o pozadí vztahů mezi Vatikánem a Itáliím, o tom, kteří politici ze současné vlády premiéra Maria Montiho mají přímé napojení na Vatikán, ale také třeba o řevnivosti mezi církevními hodnostáři, často s velmi vážným dopadem.
Jde o nejrůznější informace, které Vatikán rozhodně neměl v úmyslu zveřejňovat, ale pro média jsou vděčným soustem a věřící velmi zajímají.