‚Metody jako z dob stalinských represí‘. Kulhánek považuje rozhovor s Pratasevičem za zmanipulovaný
Za vynucené a zjevně zmanipulované v pátek české ministerstvo zahraničí označilo čtvrteční vystoupení běloruského opozičního novináře Ramana Prataseviče v běloruské státní televizi. Zadržovaný novinář se v něm doznal k organizování protivládních protestů a řekl, že respektuje prezidenta Alexandra Lukašenka. Rovněž Pratesevičova rodina a běloruská opozice uvedly, že rozhovor byl veden pod nátlakem.
„Je neuvěřitelné, že ve 21. století Lukašenkův režim používá vůči svým oponentům metody známé z dob nejbrutálnějších stalinistických represí 30. až 50. let 20. století. Tyto metody, které jednoznačně nepatří do civilizované Evropy, odsuzujeme. Vyzýváme k okamžitému propuštění Ramana Prataseviče a všech dalších politických vězňů v Bělorusku, jejichž počet každým týdnem povážlivě narůstá,“ uvedlo ministerstvo v prohlášení.
Pratasevič se v běloruské televizi ‚přiznal‘ k organizování protestů. ‚Zlomili ho,‘ říká jeho otec
Číst článek
Běloruské bezpečnostní složky zadržely Prataseviče a jeho partnerku Sofii Sapegaovou 23. května v Minsku po vynuceném přistání letadla Ryanair, které s nimi a dalšími cestujícími mířilo z Atén do litevského Vilniusu.
Zadržení se podle ministerstva uskutečnilo v rozporu s mezinárodním právem. Česko proto podpořila zavedení sankcí Evropské unie vůči Lukašenkovi a dalším, kteří „prostřednictvím brutálních represí pomáhají udržovat jeho autoritářský režim u moci“, uvedlo ministerstvo.
Postoj Česka
Ministerstvo připomenulo, že Česko byla jednou z prvních zemí, která zakázala na svém území lety běloruské společnosti Belavia, a aktivně podpořilo páteční rozhodnutí Rady Evropské unie o zákazu přeletů běloruských leteckých dopravců do unijního vzdušného prostoru.
„Ve středu se setkám s představitelkou běloruské opozice Svjatlanou Cichanouskou. Budeme diskutovat o situaci v Bělorusku a samozřejmě i o případu Ramana Prataseviče, Ihara Losika a dalších politických vězňů,“ uvedl ministr zahraničí Jakub Kulhánek. Cichanouská přijede do Prahy počátkem příštího týdne na pozvání předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS).
Příběh zadrženého letu: Lukašenko svým odpůrcům vzkázal, že ani emigrace neznamená bezpečí, říká analytička
Číst článek
Běloruské úřady již dříve Prataseviče označily za extremistu, který podněcoval k násilí, a tvrdí, že doznání opozičníků v televizi jsou dobrovolná.
Západní státy za vynucené přistání letadla Lukašenka kritizují a zároveň zavedly vůči běloruským činitelům sankce kvůli potlačení protestů po loňských prezidentských volbách.
Jejich vítězem běloruské úřady opět vyhlásily Lukašenka, ale podle mnohých ve skutečnosti vyhrála Cichanouská, která se krátce po volbách uchýlila do sousední Litvy. V pondělí Cichanouská řekla, že je Pratasevič pravděpodobně ve vězení bit a mučen. Právník, který jej navštívil, řekl, že je v pořádku.