Rakousko prodloužilo hraniční kontroly s Českem. Chce zastavit nelegální migraci a šíření slintavky

Rakousko prodloužilo kontroly na hranicích s Českem a Slovenskem o dalších šest měsíců. Činí to kvůli omezení nelegální migrace, policie ale na hranicích rovněž pomáhá bránit šíření slintavky a kulhavky. Opatření začalo platit v úterý, uvedlo ve středu rakouské ministerstvo vnitra. Mluvčí českého ministerstva vnitra Ondřej Krátoška řekl, že Česká republika byla o tomto kroku informována předem.

Aktualizováno Praha/Vídeň (Aktualizováno: 16:33 16. 4. 2025) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hraniční kontrola

Cílem hraničních kontrol je zamezit nelegální migraci a šíření slintavky a kulhavky (ilustrační foto) | Foto: Alamy | Zdroj: Profimedia

Cílem tohoto opatření je odradit převaděče. Kontroly policie využívá i k prevenci šíření slintavky a kulhavky. Rakouská policie úzce spolupracuje se zdravotnickými orgány, zejména na hranicích se Slovenskem a Maďarskem, stojí v prohlášení.

3:12

Situace je lepší, ale rozhodně nemáme vyhráno, říká o slintavce a kulhavce šéf Státní veterinární správy

Číst článek

„Česká republika byla o tomto kroku informována předem a je s rakouskou stranou v pravidelném kontaktu. Rozhodnutí Rakouska v této věci tak pro nás není překvapením,“ řekl Krátoška. „Je třeba zdůraznit, že tento režim kontrol na rakouské pozemní hranici se nijak nemění a zůstává v dosavadní podobě,“ doplnil mluvčí.

Od podzimu 2015 jsou kontroly také na hraničních přechodech s Maďarskem a Slovinskem. Rakouští policisté jsou rovněž nasazeni v Srbsku a podporují místní orgány v boji proti převaděčství. Ministr vnitra Gerhard Karner zdůrazňuje, že hraniční kontroly hrají v boji proti nelegální migraci zásadní roli a že již byly zaznamenány jednoznačné úspěchy.

„Přijatá opatření masivně snížila nelegální migraci a naším cílem je ji stlačit na nulu,“ zdůraznil ministr vnitra Gerhard Karner.

V současné době provádí kontroly na svých vnitřních hranicích deset států Evropské unie nebo schengenského prostoru. Jsou to Bulharsko, Německo, Dánsko, Francie, Itálie, Nizozemsko, Norsko, Rakousko, Švédsko a Slovinsko, uvádí rakouské ministerstvo vnitra.

Chovejte se zodpovědně, vyzývá návštěvníky správa šumavského parku v souvislosti s nákazou slintavky

Číst článek

Ke kontrolám a dočasnému uzavření některých hraničních přechodů s Maďarskem a Slovenskem sáhlo Rakousko také z obavy před šířením prudce infekční slintavky a kulhavky.

Maďarsko zjistilo slintavku a kulhavku v jednom z chovů u svých hranic s Rakouskem. Tisíce kusů dobytka musely být kvůli tomu nuceně poraženy. Virus se objevil také na jihu Slovenska.

Slintavka a kulhavka je velmi nakažlivé závažné virové onemocnění sudokopytníků, které je nejefektivnější řešit vybitím celého chovu. Riziko přenosu na člověka je podle odborníků velmi nízké až zanedbatelné.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme