Kontrolami na hranicích kvůli slintavce a kulhavce prošlo na 2600 aut. Některá do Česka nesměla
Na vybraných přechodech se Slovenskem a Rakouskem policie dál kontroluje nákladní auta kvůli hrozbě zavlečení slintavky a kulhavky. Od čtvrtka policisté do země nevpustili několik vozidel, důvodem bylo převážně jejich znečištění. Vyplývá to z vyjádření mluvčích krajské policie a hasičů. Státní veterinární správa bude mít celková čísla v příštím týdnu, řekl v neděli zástupce mluvčího Státní veterinární správy Petr Majer.
Opatření kvůli riziku rozšíření nákazy ze Slovenska a Maďarska platí na česko-slovenských hranicích pro nákladní dopravu nad 3,5 tuny přepravující zvířata a živočišné produkty. Vozidla s tímto nákladem mohou překročit hranice ze Slovenska do České republiky výhradně přes čtyři hraniční přechody.
‚Slintavka a kulhavka neexistují.‘ Zemědělský svaz varuje před dezinformacemi šířenými na sítích
Číst článek
Ve Zlínském kraji jde o Starý Hrozenkov, v Jihomoravském kraji o Břeclav a v Moravskoslezském kraji o přechody Bílá-Bumbálka a Mosty u Jablunkova. Kamiony převážející jiné zboží mohou využívat i další přechody.
Od pátku se zákaz dovozu skotu, prasat, ovcí, koz a živočišných produktů vedle Maďarska a Slovenska rozšířil také pro rakouské spolkové země Dolní Rakousko a Burgenland.
Kontrola dokladů
Mimořádné kontroly vozidel následně začaly i pro hraniční přechody Hatě na Znojemsku a Mikulov na Břeclavsku. Všechna vozidla s hmotností nad 3,5 tuny přepravující zvířata či živočišné produkty musí na hranicích projet dekontaminačním stanovištěm.
Policisté a celníci vždy vytipují kamiony, které by podle své konstrukce mohly převážet živočišné produkty, následně jim zkontrolují doklady, případně i náklad. Pokud není důvod vozy nevpustit do České republiky, projedou dezinfekčními pásy a pokračují v cestě.
Na třech jihomoravských přechodech s Rakouskem a Slovenskem policie v sobotu kontrolovala kvůli hrozbě zavlečení slintavky a kulhavky 1673 vozidel. Dvanáct z nich přepravovalo hospodářská zvířata. Čtyři řidiči nepředložili potvrzení o dezinfekci vozidla.
Další porušení stanovených pravidel nebylo zjištěno, uvedl policejní mluvčí Bohumil Malášek. „Žádnému z automobilů nebyl odepřen vstup na území ČR,“ doplnil. Kontroly se v kraji týkají přechodu na dálnici D2 Břeclav-Brodské nedaleko Lanžhota na Břeclavsku a také přechodů Mikulov-Drasenhofen na Břeclavsku a Hatě-Kleinhaugsdorf na Znojemsku.
Česko obnovuje mimořádné kontroly na hranicích se Slovenskem, objevila se tam slintavka
Číst článek
Hasiči tam instalovali dekontaminační rohože a nadále se podle mluvčího Filipa Venclovského starají o jejich provoz.
Některá vozidla neprošla
Na hraničním přechodu se Slovenskem ve Starém Hrozenkově na Uherskohradišťsku projelo od čtvrtka dezinfekčními rohožemi dosud 55 nákladních aut se zvířaty a živočišnými produkty. Dvě auta veterináři do země nevpustili, řekla v neděli policejní mluvčí ze Zlínského kraje Simona Kyšnerová. Doplnila, že od 27. března doposud zkontrolovali 657 kamionů a že kolony na hraničním přechodě nejsou.
V Moravskoslezském kraji projelo za první tři dny opatření na hranicích se Slovenskem dezinfekčními rohožemi na přechodech v Mostech u Jablunkova a v Bílé na Frýdecko-Místecku 115 nákladních aut s živočišnými produkty. Tři automobily policisté do země nevpustili. Byly znečištěné a nedostatečně dezinfikované, v neděli to řekla mluvčí moravskoslezských hasičů Kamila Langerová.
Chovatelé u hranic se Slovenskem kvůli nákaze nepřijímají návštěvy, zvířata izolují
Číst článek
Za čtvrtek projelo přes dezinfekční rohože na dvou přechodech v Moravskoslezském kraji 46 automobilů. V pátek to bylo 50 vozů v Mostech u Jablunkova a čtyři v Bílé. „Za celou sobotu pak 12 automobilů v Mostech a tři v Bílé,“ řekla Langerová. Opatření působí vznik občasných krátkých kolon, především v Mostech u Jablunkova.
Slintavka a kulhavka je jednou z nejnakažlivějších infekčních chorob. Virus se vylučuje slinami, močí, trusem a mlékem. Přenáší se kontaktem s nemocnými zvířaty, vzduchem i na povrchu nástrojů, dopravních prostředků či oděvů. Na člověka je onemocnění nepřenosné. V ČR byla u zvířat nákaza naposledy zjištěna v roce 1975. V posledních době se objevila nejprve v Maďarsku, poté na Slovensku.