Krok je vyústěním debaty o imigraci ovlivněné teroristickým útokem v Solingenu, jehož pachatelem byl neúspěšný žadatel o azyl, a triumfem protiimigrační Alternativy pro Německo v zemských volbách.
V případě zhoršení situace se ale kontroly na hranici můžou vrátit. Dočasné hraniční kontroly zavedlo polské ministerstvo vnitra loni začátkem, následně je šestkrát prodloužilo.
Obdobná opatření uplatňuje Rakousko také na hranicích se Slovenskem, Maďarskem a Slovinskem. Do června bude hranice s Českem, Polskem a Švýcarskem kontrolovat také Německo.
Česko spustilo v koordinaci s Polskem kontroly na hranicích se Slovenskem 4. října původně na deset dní. Kontroly následně zavedly další země v regionu a stejně jako Česko je opakovaně prodlužovaly.
Počty příchozích výrazně poklesly ještě na podzim. V říjnu slovenské úřady zadržely skoro 7 tisíc lidí, v listopadu už jen 34. Češko a Polsko zatím kontroly na hranicích se Slovenskem prodloužily.
Česko spustilo v koordinaci s Polskem kontroly na hranicích se Slovenskem 4. října, původně na deset dní. Po opětovném prodloužení se opatření protáhne na zhruba čtvrt roku.
Původně Německo zavedlo kontroly na deset dní, na konci října je ale spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová prodloužila o dvacet dní a řekla, že není vyloučeno jejich další pokračování.
Itálie zavedla kontroly na hranici se Slovinskem, které zpřísnilo dohled na hranici s Maďarskem a Chorvatskem. Kontroly budou trvat do konce října s tím, že je možné zpřísněný režim prodloužit.
Na hranicích s Německem policejní hlídky kontrolují, kdo na jejich území vstupuje. Zadržené migranty však nikam nevrací, německá policie je odváží nikoli na vyšetřovnu, nýbrž do azylového střediska.
Česko, Polsko a Rakousko zavedly kontroly na slovenské hranici na deset dnů. Cílem je omezit počet lidí, kteří se nelegálně dostávají na jejich území, odkud chtějí většinou zamířit dále na západ.
Na hraničním přechodu Šance u Jablunkova zadrželi policisté dodávku s migranty. Bylo v ní šestnáct mužů a tři děti. Řidič ale utekl a policisté po něm pátrají.
„Nápady, že budeme obracet lodě či že se lidé budou vracet, v praxi to probíhá, ale podle evropského, národního i mezinárodního práva to přípustné není,“ říká ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům.
Odpůrci islámu v Dánsku a také ve Švédsku v posledních měsících zapálili a poškodili několik výtisků svaté knihy muslimů koránu, což vyvolalo pobouření v muslimských zemích a diplomatické napětí.
Od roku 2015 provádí Německo namátkové hraniční kontroly s Rakouskem. V pátek ministři vnitra těchto svou spolkových zemí znovu vznesli požadavek i na zavedení kontrol na hranicích s Českem a Polskem.
Německý kancléř Olaf Scholz se nicméně ve středu se zemskými premiéry dohodl na tom, že Německo bude moci zavádět hraniční kontroly se svými sousedy, pokud to bude aktuální migrační situace vyžadovat.
Bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann se nepřipojil k žádosti svých kolegů z Braniborska a Saska, kteří po spolkové ministryni vnitra Nancy Faeserové dočasné obnovení kontrol žádají.