Řecké úřady se chovají k imigrantům skoro jako ke zločincům, tvrdí Amnesty International
V azylových střediscích v Řecku žijí tisíce lidí v nuzných podmínkách, mají omezený přístup k právní, lékařské a sociální pomoci. Upozorňuje na to zpráva Amensty International. Špatné zacházení k imigrantům potvrzuje i reportáž BBC.
"Tohle není Evropa, věřte mi. Žil jsem v Londýně, ale tohle tady není Evropa. Policisté vás bezdůvodně zmlátí, lidé na ulicích nám nadávají, chovají se k nám jako ke zvířatům,“ popisuje Afghánec Wassi.
Má ženu a děti v Londýně, a snaží se k nim dostat přes Řecko.
Podmínky v řeckých uprchlických táborech přiblížil mluvčí Amnesty International John Dalhuisen: "Evropská unie nemá humanitární krizi za svými hranicemi, ani na hranicích, ale přímo uvnitř unie."
Situaci ohledně migrace v Řecku přibližuje zahraniční komentátor Radiožurnálu Martin Slezák
Komentátor Radiožurnálu Milan Slezák ale upozorňuje na to, že Řekové příliv migrantů nezvládají i z toho důvodu, že se stali obětí zpřísněných opatření pro vstup do zemí jako jsou Španělsko a Itálie.
Řecko je tak poslední otevřenou branou pro uprchlíky z Afriky a Asie. Řecko je navíc v krizi a péče o uprchlíky něco stojí.
To vše však podle Slezáka nemůže být omluva pro vzestup útoků Řeků na cizince.
Zpráva Amnesty International také mluví o rasově motivovaných útocích. Potvrzují to i slova Katije Zagoritou z nevládní organizace pracující s migranty.
"Rasismus se stupňuje. A podporují ho také zdejší média, protože chtějí ukázat, že imigranti jsou nepřátelé a zdrojem problémů, které Řecko má. Chtějí tak odvézt pozornost od skutečných důvodů,“ říká.