Řekové jsou ve stávce. Nelétá se, neučí a nemocnice berou jen naléhavé případy
Zaměstnanci v Řecku stávkují. K mohutnému protestu proti pokračujícím úsporným opatřením vlády se připojili pracující ve státním i soukromém sektoru. Nesouhlasí s propouštěním tisíců lidí a dalšími opatřeními, například s udržením nepopulární daně z nemovitostí.
V Aténách i v celém Řecku je ochromený především státní sektor. Do stávky se totiž zapojili úředníci jak místní správy, tak na ministerstvech, berních úřadech nebo na soudech.
Nemocnice fungují v takzvaném bezpečnostním provozu a zajišťují jen obsluhu neodkladných případů. Stávkují rovněž učitelé na všech stupních škol.
Největší problémy jsou v dopravě, protože nejezdí vlaky, nevyplouvají lodě a částečně je omezený i letecký provoz. V Aténách ráno nastal kvůli nefungujícím autobusům a trolejbusům dopravní kolaps.
Odbory chtějí, aby vláda zrušila politiku škrtů, kterou už tři roky uplatňuje pod nátlakem mezinárodních věřitelů. V ulicích hlavního města se sešly protestovat tisíce lidí. Největší demonstrace, které byly naplánované na poledne, však kvůli silnému dešti a nízké účasti organizátoři zrušili.
Šance na to, že vláda vyslyší požadavky protestujících je však malá, právě kvůli mezinárodním závazkům. Řecká vláda znovu jedná s „Trojkou“ mezinárodních věřitelů o plnění programu a případných úsporách na příští léta. Jednání začala včera a budou dokončena v prosinci.
Vláda alespoň slibuje, že nedojde k dalšímu snižování platů a mezd. Odbory ani opozice tomu nevěří.
Situace v Řecku je dlouhodobě špatná. Nezaměstnanost podle posledních zveřejněných dat dosahuje 28 procent. V chudobě v zemi podle Eurostatu žije už 31 procent obyvatel.
K obratu by mohlo dojít již brzy. Analytici předpovídají, že řeckou ekonomiku čeká v příštím roce první vzestup.