Řekové zřejmě uspořádají kvůli vládním škrtům referendum
Řecko uspořádá s největší pravděpodobností do konce letošního roku referendum. V něm se mají občané vyjádřit k razantním úsporným opařením vlády, vynuceným stále hrozícím státním bankrotem. Řecko včera zasáhla čtyřiadvacetihodinová generální stávka a další se chystá na 19. října.
Řada Řeků tvrdí, že považuje referendum za ztrátu času a hlavně peněz, které by jeho uspořádání stálo. K volbám chodí v Řecku stále méně lidí. Možné ale je, že kdyby byly vyhlášeny předčasné volby, voliči by nakonec přišli, aby vyzkoušeli, zda si bude lépe vést konzervativní Nová demokracie než dosavadní vládní socialisté premiéra Jorgose Papandrea.
Pravice totiž slibuje opětovně nastartovat ekonomiku, která po sérii drastických opatření proti hrozícímu bankrotu skomírá. Přestože se spekuluje, zda se Řecko nevrátí k původní měně, podle průzkumu si návrat k drachmě přeje jen 30 procent Řeků.
Dopoledne začalo zasedání řecké vlády, která bude projednávat požadavky mise Mezinárodního měnového fondu, Evropské komise a Evropské centrální banky. Řecké vládě se totiž nepodaří splnit cíl – snižování rozpočtového deficitu na letošní a příští rok, jak se na něm dohodla s věřiteli. To je přitom základní podmínka k uvolnění dalších peněz na splácení řeckého úvěru.
Další stávky se zúčastní i soukromníci
Řecká vláda ale oznámila další opatření, která mají zemi pomoci urychlit reformy a snížit zadlužení - například zvýšení daně z nemovitosti. Zaměstnanci proti novým úsporným opatřením chystají další stávku. Plánovaná je na 19. října, kdy by se ke státnímu sektoru měli přidat i soukromníci.
V Řecku se protestovalo už i včera. Generální stávka zasáhla leteckou, železniční, autobusovou i lodní dopravu. Na athénském letišti bylo zrušeno více než 400 vnitrostátních a mezinárodních letů.
Omezení se týkala i letů z Prahy do Athén a na řecké ostrovy. Zavřená zůstala řada škol, zdravotníci ošetřovali jen akutní případy, zaměstnanci zastavili práci na protest proti vládním úsporným opatřením, která mají za následek snižování mezd, razantní okleštění důchodů, další daně a propouštění. Stání úřady mají například propustit až 30 tisíc lidí.
Do ulic Athén a Soluně se navíc včera vydalo asi 30 tisíc demonstrantů, mnozí z nich požadovali, aby se trestně zodpovídali politici, kteří zemi do dluhů přivedli. V Athénách pak malá skupina radikálů napadla pořádkové síly. Policie ale proti nim zasáhla slzným plynem.