V jakém stavu je digitalizace veřejné správy v Česku? „To se úplně slušně říct nedá. Tak přesně tam si myslím, že je,“ konstatuje bývalá ministryně informatiky a podnikatelka Dana Bérová.
V Německu investovalo v loňském roce do akcií podle výpočtu tamního akciového institutu jen necelých 18 procent německého obyvatelstva. Obdobně to byl v Česku jen každý pátý.
Část českých domácností už dokáže měsíčně ušetřit víc než před rokem. „Rostou příjmy a nerostou ceny,“ shrnuje sociolog Dan Prokop. Třetina českých domácnost ale neušetří měsíčně vůbec nic.
Miliony korun letos chybí v rozpočtu Moravskoslezskému Kočovu anebo Světlé Hoře na Bruntálsku. Obce počítaly s tím, že letos proinvestují své úspory. Jenže výplata vkladů se oddaluje.
Německý parlament se zpožděním schválil rozpočet na letošní rok. Součástí jsou rozsáhlé škrty, vláda Olafa Scholze musela návrh kvůli chybějícím desítkám miliard eur předělat.
Soudci plánují podat žaloby kvůli zpomalení růstu platů, které ve svém úsporném balíčku prosadila vláda. „Cítíme se opakovaně podvedeni výkonnou mocí,“ říká šéf Soudcovské unie Libor Vávra.
V lednové výplatě měli dostat víc peněz. Vláda ale rozhodla, že platy ústavním činitelům letos neporostou tak rychle, jak by měly. Kromě vrcholných politiků se to týká také soudců a státních zástupců.
Premiér Fico zopakoval svůj trvající postoj, že slovenské finance jsou v katastrofálním stavu, že jsou rozvrácené, ale že nebude ozdravovat na úkor snížení sociálního standardu.
„To, že se daných 2500 korun přidá jedině učitelům, jak říká pan ministr, je nyní v podstatě fikce," říká předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství František Dobšík.
Petr Fiala se chválí za to, jak razantně se zvedly výdaje na obranu a rozjely nákupy včetně amerických supersoniků F-35. Avšak přesně to Babiš tepe coby nezodpovědnou investici.
„My jsme samozřejmě měli spoustu pozměňujících návrhů a pokud vím, tak nakonec byl odsouhlasen jeden. Z mých dvou neprošel ani jeden. Vládní většina je spokojená. My spokojeni nejsme,“ říká.
Vláda bude příští týden rozhodovat o podobě státního rozpočtu. Přinést má snížení schodku veřejných financí. Někteří ministři se ale v posledních týdnech snažili plánované škrty ještě zmírnit
Vládu kritizuje za to, že neplní sliby, že bude šetřit, redukovat státní aparát a digitalizovat agendy – má naopak více ministrů, přibylo také politických náměstků a vznikl nový úřad.
Od začátku prázdnin se program „Nová zelená úsporám“ dočasně uzavřel. Teď by státní fond životního prostředí měl žádosti znovu začít přijímat. Otevřít se má i nový program „Oprav dům po babičce“.
Růst průměrné mzdy se stále nevyrovnal inflaci a reálné výdělky tak klesají. Změnit by se to mohlo příští rok. Podle ekonoma Münicha ale Česku chybí dlouhodobé reformy.
Kvůli strachu o své finance dvě třetiny Čechů šetří na energiích, 60 procent z oslovených také na potravinách. Celkem 45 procent dotázaných se obává zvýšení daně z nemovitostí.
Body bude dál probírat na jednání vládní pětikoalice. To je plánováno na středu. Na úterním jednání takzvané tripartity se tak zástupci vlády nerozhodli, zda návrhy změn přijmou.