Rio de Janeiro bojuje s horečkou dengue. Proti přenašečům nasazuje jejich vlastní druh

V Rio de Janeiru vypustili do vzduchu deset tisíc zbraní proti komárům, kteří mohou nakazit člověka horečkou dengue. Proti přenašečům nebezpečného viru budou bojovat jejich hmyzí příbuzní - také komáři. Jen je před tím odborníci trochu upravili.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Komár tygrovaný je jedním z přenašečů horečky Chikungunya

Komár tygrovaný je jedním z přenašečů horečky Chikungunya | Foto: Wikipedia, public domain - volné dílo, James Gathany, CDC

Stejně bzučí, mají stejné pruhy na těle a taky sají krev. Takzvaní tygří komáři aedes aegypti, které vypouští vládní zdravotní nadace Fiocruz, jsou ovšem infikovaní bakterií Wolbachia. Právě ona zabrání, aby potomci těchto komárů přenášeli virus horečky dengue.

Zatím to odborníci zkouší ve čtvrti Tubiacanga, kde je velký výskyt této nemoci, která může ohrozit lidský život a zatím proti ní neexistuje očkování.

„Myslím, že v krátké době, řekněme ve dvou letech, bychom měli zaznamenat na některých místech pokles výskytu dengue. Pak následujících 5, možná 10 let budeme zkoumat možnost rozšíření projektu v zemi s přesnějšími údaji," řekl výzkumník Luciano Moreira.

K tomu ale potřebují přesnější údaje. Teď proto budou vypouštět každý týden deset tisíc komárů po dobu čtyř měsíců a doufat, že samečci přenesou svoji bakterii i na své potomstvo.

Horečka dengue trápí Brazílii natolik, že ve městě Campinas zkoušejí vypouštět také geneticky modifikované komáry. Ti by měli dokonce svůj druh v místě po nějaké době úplně vyhubit.

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme