I v Evropě na jih od Česka už komáři můžou přenášet relativně závažné choroby: západonilskou horečku nebo fleboviry, které se projevují podobně jako klíšťová encefalitida.
Očkování se týká dětí, které jsou nejčastěji oběťmi této nemoci, jejíž výskyt se v Brazílii zvýšil kvůli silným dešťům a vysokým teplotám v minulých týdnech.
Nákaza nyní v Brasílii dosahuje průměru 1625 případů na 100 000 obyvatel, zatímco celonárodní průměr je v této zemi se zhruba 215 miliony obyvatel jen 170 nakažených na 100 000 lidí.
Sedm modelů z různých zemí světa, se kterými momentálně pracují vědci z Austrálie, naznačuje, že by k efektu El Niño skutečně mělo dojít. Otázkou zůstává, jak bude silné.
„Všichni jsme se soustředili na covid a přitom daleko horší zabijáci tou dobou neodešli. Jsou tu dál, a jak se blíží konec období dešťů, znovu udeří,“ říká dobrovolnice osvěty v Singapuru.
Komáři mají dobrý čich, kterým detekují lidský pot, oxid uhličitý z lidského dechu a teplotu lidské kůže. Zásadním přínosem studie je zjištění, že barva u komárů hraje roli při hledání hostitele.
Úřady loni vydaly poprvé povolení pro experimentální nasazení geneticky upravených komárů – konkrétně samců neškodných co do šíření nemocí. Ti mají za úkol spářit se se samičkami komára tropického.
Virus se šíří zejména v Asunciónu a okolí. Kliniky v hlavním městě jsou přeplněné lidmi s horečkou a bolestmi hlavy. Nakažených je nejvíce za poslední desetiletí, jejich počet stoupl na 137 000.
Počet nakažených horečkou dengue v Nepálu letos raketově stoupl. Faktorů, které se podepisují na alarmující situaci, je víc – globální oteplování, silné monzunové deště i stěhování lidí do měst.
Počet případů nákazy je o 98 procent vyšší než za stejné období loňského roku. Virus dengue přenášejí komáři a ročně jím onemocní na celém světě až 400 milionů lidí.
Světová zdravotnická organizace varuje před nárůstem nebezpečné horečky dengue. Jednou z nejohroženějších oblastí světa jsou státy jižní a jihovýchodní Asie.
Komáry na Srí Lance bude likvidovat armáda. Bodavý hmyz se totiž na ostrově přemnožil a šíří nebezpečnou horečku dengue. Na následky nákazy už od začátku letošního roku zemřelo na 200 lidí.
Virus zika se stal strašákem v Brazílii i ve světě. Nejde ovšem o jedinou nebezpečnou nemoc přenášenou tropickými komáry – brazilské ministerstvo zdravotnictví upozorňuje na nárůst počtu pacientů s horečkou dengue. Navíc zaznamenalo i stoupající počet fatálních případů prasečí chřipky.
V Česku přibývá lidí nakažených horečkou dengue. Od začátku letošního roku lékaři registrují 29 případů. To je za stejné časové období nejvíc v posledních deseti letech. Příznaky jsou podobné jako u viru zika - vysoká horečka a úporná bolest svalů.
V Rio de Janeiru vypustili do vzduchu deset tisíc zbraní proti komárům, kteří mohou nakazit člověka horečkou dengue. Proti přenašečům nebezpečného viru budou bojovat jejich hmyzí příbuzní - také komáři. Jen je před tím odborníci trochu upravili.