„Konzervativní strana posune spíše doprava, než aby se posouvala do politického středu a snažila se získat hlasy od labouristů,“ říká politolog z Univerzity v Glasgow Jonathan Parker.
Velkou Británii čekají ve čtvrtek parlamentní volby. Těžké rozhodování čeká voliče ve Skotsku. Pozice tamní nejsilnější politické strany, tedy skotských nacionalistů se po řadě skandálů silně otřásá.
Labouristé vyzývají ke změně a Skotská národní strana zase po skandálu své bývalé lídryně volá po tom, aby Skotové „volili srdcem“. Konzervativci spoléhají na nízkou inflaci a zastavení růstu migrace.
Skotský pas všem, kdo v zemi bydlí alespoň pět let, volný pohyb do EU i Spojeného království a vlastní ústava. Tak vypadá představa nezávislého Skotska podle tamní vlády.
Skotsko a Skotská národní strana byly uvrženy do nejistoty teprve nedávno, když dlouholetá premiérka i předsedkyně SNP Nicola Sturgeonová ohlásila svůj odchod.
Strany usilující o nezávislost Skotska získaly ve volbách většinu křesel. To jim dává prostor k prosazení dalšího referenda o odtržení od zbytku Spojeného království, vláda v Londýně to ale odmítá.
Nejdůležitějším hlasováním byly volby 129 poslanců zemského parlamentu ve Skotsku. Rozhodující většinu, tedy téměř polovinu křesel, získali nacionalisté strany SNP zemské premiérky Nicoly Sturgeonové.
Skotská premiérka Nicola Sturgeonová už dala najevo, že referendum o nezávislosti je odhodlána prosadit. To nechce připustit britský premiér Boris Johnson.
„Konání referenda o nezávislosti nezáleží na Johnsonovi, ale na lidech, který ve Skotsku žijí. Na skotském národě. Pokud si přeje rozhodnout o svém osudu, nikdo mu v tom nemůže bránit,“ říká Salmond.
Britský premiér Boris Johnson tvrdí, že referendum z roku 2014 bylo jednoznačné, mělo by se respektovat a žádné další by se v blízké budoucnosti konat nemělo.
„Sama si nejsem jistá, jestli bych pro nezávislost hlasovala. V roce 2014 jsem volila a byla jsem rozhodně proti, ale teď bych to mnohem víc zvážila,“ říká serveru iROZHLAS.cz skotská studentka.
Během telefonátu s předsedkyní Skotské národní strany Nicol Sturgeonovou zdůraznil svůj záměr udržet Spojené království jednotné a vyjednat co nejvýhodnější odchod u Evropské unie pro všechny strany.
Boris Johnson dosáhl s konzervativci nejlepšího výsledku od Margaret Thatcherové, zatímco lídr opozice Jeremy Corbyn nedokázal využít brexitového chaosu. Skotsko a Severní Irsko ovládli nacionalisté.
Konzervativci britského premiéra Borise Johnsona v parlamentních volbách získali absolutní většinu. „EU opustíme 31. ledna, už neexistují žádná ‚pokud‘, žádná ‚ale‘, žádná ‚možná‘,“ řekl Johnson.
Johnson dříve uvedl, že by preferoval brexitový odklad pouze několika týdnů. Opozice se však obává, že by tím mohl vyvíjet na poslance tlak, aby přijali jeho dohodu kvůli hrozbě brexitu bez dohody.
Neobyvatelné skalisko v roce 1955 anektovalo Spojené království: námořnictvo na něm vztyčilo britskou vlajku. O 17 let později britští poslanci formálně připojili ostrov ke skotskému hrabství.