Časová osa: rok ruské války na Ukrajině. Tisíce mrtvých, umučení civilisté, postup vojsk
Před rokem rozpoutal ruský prezident Vladimir Putin největší vojenský konflikt v Evropě od konce druhé světové války. Rusko zaútočilo 24. února 2022 nad ránem. Ukrajina se bránila a brání dodnes. 365 dní ruské agrese za sebou zanechalo zničené lidské osudy, zdevastovaná města, novodobé hrdiny a také nejistou odpověď na otázku: Kdy to skončí? Projděte si posledních 12 měsíců v časové ose, která připomíná milníky prvního roku války na Ukrajině.
-
Ruský prezident Vladimir Putin podepsal dekret, kterým uznal samostatnost Doněcké a Luhanské lidové republiky. „Nejde jen o další fázi ruské okupace části ukrajinského území, ale o ekonomický tlak na Ukrajinu, která je sevřená ruskou armádou prakticky ze všech stran,“ řekl Českému rozhlasu Plus poradce premiéra Petra Fialy (ODS) Tomáš Pojar.
-
Vladimir Putin v projevu oznámil zahájení „speciální vojenské operace“ na Ukrajině. Rusko nemůže tolerovat hrozby, které přicházejí z Ukrajiny, uvedl. Cílem je podle něj „ochrana lidí, kteří byli po osm let cílem útlaku a genocidy ze strany kyjevského režimu“. -
Ruské jednotky útočí z Běloruska ve směru na Kyjev.
-
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil v zemi válečný stav a všeobecnou mobilizaci. Muži mezi 18 a 60 lety nesměli vycestovat do zahraničí. „Jsme silní, připravení na všechno. Zvítězíme,“ prohlásil.
-
Ukrajinští obránci Hadího ostrova na výzvu ke kapitulaci odpovídají: „Ruská válečná lodi, jdi do pr*ele.“ Z události se stává symbol ukrajinského odporu, a to navzdory tomu, že se nepotvrdila informace, že všichni padli v boji.
-
Evropská unie uvaluje první balík sankcí na Ruskou federaci.
-
Rusové obsadili letiště Hostomel poblíž Kyjeva. Zničili přitom největší dopravní letoun na světě Antonov An-225. -
Ruské a separatistické jednotky obsadily město Melitopol na jihu Ukrajiny.
-
Rusko obsadilo Cherson.
-
Záporožská jaderná elektrárna padla do rukou Rusů. Ponechali původní personál. „Fakt bych si nepředstavila, že někdo může zešílet tak, že začne ostřelovat jadernou elektrárnu. Naštěstí ty bloky opravdu leccos vydrží, a tím pádem zatím drží,” řekla Radiožurnálu šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. -
Ukrajinci potopili svou vlajkovou loď, aby nepadla do ruských rukou. Fregata Hetman Sahajdačnyj procházela modernizací a nebylo možné ji rychle uvést do bojeschopného stavu.
-
Rusové bombardovali dětskou nemocnici a porodnici v Mariupolu. Kritizovala to řada světových politiků. „Ruské síly nestřílejí na civilní cíle,“ obhajoval hlas Kremlu Dmitrij Peskov. Ruský diplomat při OSN Dmitrij Poljanskij vysvětloval, že budova byla v minulosti porodnicí, ale již delší dobu ji používá armáda. -
Ruské velení rozpustilo vojenskou kolonu, která měla zaútočit na Kyjev a která uvázla na předměstí. -
Do Kyjeva přijíždí vlakem na návštěvu český premiér Petr Fiala (ODS), slovinský předseda vlády Janez Janša a představitelé polského kabinetu Mateusz Morawiecki a Jarosław Kaczyński. Jde o první státní návštěvu na Ukrajině od začátku války. -
Divadlo v Mariupolu, které sloužilo jako protiletecký kryt, zasáhly ruské bomby. V jeho troskách zemřely možná až stovky lidí. -
Moskva oznámila, že dobyla Izjum na jihovýchodě Ukrajiny. Ve městě ale dále docházelo k bojům, které skončily až 1. dubna.
-
Ukrajinci obsadili Černobylskou jadernou elektrárnu, kterou si v prvních dnech války uzmuli Rusové. „Radiační situace na Ukrajině zůstává normální,“ psala během útoků na elektrárnu jaderná expertka Dana Drábová. Zejména v prvních měsících války se hlášení stalo vítanou ranní zprávou.
-
„Celá Kyjevská oblast byla osvobozena od vetřelce,“ oznámila náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová. Ukrajinská armáda definitivně vytlačila ruská invazní vojska od Kyjeva.
-
Odhalení „zvěrstev“ v Buče. Do osvobozeného města se vrátili Ukrajinci. V hromadném hrobě bylo na 300 těl, mrtvé nacházeli na ulici, civilisty ještě s koly nebo nákupními taškami v ruce nebo v umučených polohách ve sklepě. -
Rusové bombardovali nádraží v průmyslovém městě Kramatorsk na Donbasu, kde čekaly tisíce lidí na evakuaci. Nejméně 50 lidí zemřelo.
-
Ruský raketový křižník Moskva, vlajková loď Černomořské flotily, se potopil. Moskva tvrdí, že na vině byl výbuch a požár munice. Kyjev ale uvedl, že loď zasáhly protilodní rakety Neptun. -
Začala ruská ofenziva na Donbasu. „Moskva byla donucena revidovat své politické cíle na něco, čeho bude realisticky schopna ve válce dosáhnout a následně prezentovat ruské veřejnosti jako vítězství,“ řekl v rozhovoru pro iROZHLAS.cz Michal Smetana z Institutu politologických studií.
-
Ukrajinci zahájili u Charkova na severovýchodě země ofenzivu. -
Rusko definitivně dobylo přístavní město Mariupol, vzdali se poslední obránci tamní ocelárny Azovstal. -
Volodymyr Zelenskyj od začátku ruské invaze vůbec poprvé opustil Kyjevskou oblast. „Riskujete své životy za nás všechny a za svou vlast,“ poděkoval ukrajinský prezident vojákům v Charkově. -
Ukrajinští vojáci dostali rozkaz stáhnout se ze Severodoněcku. O den později se město definitivně dostalo pod ruskou nadvládu.
-
Ruské rakety zasáhly nákupní středisko ve městě Kremenčuk v oblasti střední Ukrajiny, kde v té době bylo na tisíc lidí. -
Poslední ruské lodě opustily Hadí ostrov, který tak dobyli zpět Ukrajinci. Kreml později tvrdil, že se z ostrova stáhl, aby neblokoval vývoz obilí. „Ruské vysvětlení stažení patří do říše ruských bájí a pověstí. Je to lež. Pokud by Rusové měli sílu na to, aby se na ostrově udrželi, tak by se tam drželi dál,” přiblížil Radiožurnálu vojenský analytik Milan Mikulecký.
-
Rusové dobyli Lysyčansk ve východní Ukrajině. Kyjev ale tvrdí, že se záměrně stáhl.
-
Ukrajina a Rusko přistoupily k takzvané obilné dohodě. Po vzájemných sporech a pod tureckým patronátem odvrátily hladomor. Dohoda umožnila Kyjevu opět začít vyvážet obilí a další zemědělské produkty do celého světa.
-
Na letecké základně na Krymu došlo k výbuchům.
-
Při explozi auta nedaleko Moskvy zemřela dezinformátorka a dcera blízkého Putinova spolupracovníka Darja Duginová. Kreml viní ukrajinskou rozvědku, k činu se ale prostřednictvím ruského poslance přihlásila neznámá partyzánská skupina Národní republikánská armáda.
-
Ruská raketa zasáhla ukrajinské nádraží v Čaplyne v Dnětropetrovské oblasti. Nejméně 25 lidí zemřelo.
-
Na jihu země zahájila ukrajinská vojska rozsáhlou ofenzivu. „Doposud někteří experti a pozorovatelé spekulují, že i ukrajinská strana byla překvapena svým úspěchem, nicméně byla ho schopna rozvíjet a dosáhnout výrazných územních zisků, které můžeme sledovat v těchto dnech,“ komentoval Richard Stojar z Univerzity obrany v Brně.
-
Do Záporožské jaderné elektrárny dorazili členové delegace Mezinárodní agentury pro atomovou energii. Měli zjistit, v jakém stavu se nacházela největší jaderná elektrárna v Evropě, kterou doposud ovládají Rusové.
-
Ukrajinci vytlačili Rusy z Chersonské oblasti, která se nachází na jihu země, poblíž Černého moře.
-
Ukrajinská vojska dobyla město Izjum. O pět dní později Kyjev oznámil, že našel improvizované pohřebiště se 450 těly. Krutosti páchané na civilistech odsoudila většina západních politiků. Masovým hrobům v Izjumu se věnoval i jeden z dílů podcastu Vinohradská 12. Exhumaci přihlížela novinářka Liz Cookmanová, která působí na východě Ukrajiny. „Vyšetřovatelé měli v některých případech co dělat, aby těla z hrobu vůbec vytáhli nebo aby je vytáhli v celku. Bylo vidět, že i na ně tíha práce doléhá. Zápach velkého množství vykopaných těl je nesmírně pronikavý a lidé to těžko snášejí,“ popisovala. -
Ukrajinské město Krivyj Rih zaplavila voda z tamní přehrady. Na tu zaútočili Rusové několika raketami s plochou dráhou letu.
-
Ruský prezident Putin vyhlásil částečnou mobilizaci. „Dosud na Ukrajině bojovali Čečenci a najatí vojáci, ale teď to budou naši kamarádi, děti našich kamarádů. Budou to lidé z Moskvy, Petrohradu, z velkých měst, obyčejní lidé,“ řekl ruský aktivista a emigrant Anton Litvin.
-
V samozvané Doněcké a Luhanské lidové republice a v okupovaných částech Chersonské a Záporožské oblasti začala referenda o připojení těchto území k Ruské federaci. O týden později podepsal Putin dekret, kterým území připojil k Rusku.
-
Samozvaná Doněcká a Luhanská lidová republika a dobyté části Chersonské a Záporožské oblasti se staly součástí Ruské federace. Většina států světa to ale neuznala.
-
Ukrajinci dobyli Lyman. Objevili tam provizorní pohřebiště a masový hrob. Podle policejních zpráv bylo mezi mrtvými několik malých dětí i celých rodin.
-
Na Kerčském mostě, který spojuje Krym s pevninským Ruskem a který je klíčový pro zásobování jednotek, hořely cisterny. Část vozovky se zřítila do moře. -
Ukrajinskou energetickou a kritickou infrastrukturu začaly ničit masivní nálety ruských raket. Střely dlouhého doletu nebo drony, které při zásahu cíle vybuchly, zasáhly města po celé Ukrajině v ranní dopravní špičce. Jednalo se o jeden z nejrozsáhlejších vzdušných útoků proti Ukrajině od prvních dnů ruské invaze. Tuto strategii Rusové uplatňovali po celý podzim.
-
Kvůli postupujícím ukrajinským vojskům nařídila okupační správa evakuaci civilního obyvatelstva z Chersonu. Oficiálně skončila 28. října.
-
Ruský ministr obrany Sergej Šojgu nařídil všem vojskům v Chersonské oblasti stažení z pravého břehu Dněpru.
-
Ukrajinská armáda osvobodila Snihurivku v Mykolajivské oblasti na jihovýchodě země.
-
Do Chersonu vstoupily ukrajinské jednotky, po osmi měsících osvobodily město od ruské okupace. V ulicích zavládla modro-žlutá euforie: „Jsme svobodní, nejsme otroci, jsme Ukrajinci.“
-
Do Chersonu přijíždí ukrajinský prezident Zelenskyj. „Postupujeme,“ řekl vojákům. „Jsme připraveni na mír, mír pro celou naši zemi,“ uvedl a poděkoval západním spojencům, zejména Severoatlantické alianci (NATO) za dodávky těžkých zbraní.
-
Britský premiér Rishi Sunak přijíždí na neohlášenou návštěvu do Kyjeva. „Británie ví, co znamená bojovat za svobodu. Jsme s vámi až do konce,“ prohlásil. -
„Byly zajištěny části gumových obušků, dřevěná pálka, zařízení, jímž okupanti týrali civilisty elektřinou, žárovka a náboje ze zdí,“ informovala ukrajinská prokuratura. Kyjev oznámil, že v Chersonu objevil čtyři mučírny.
-
Na dvou letištích v ruské Rjazaňské a Saratovské oblasti hořelo. Podle místních úřadů je zasáhly ukrajinské drony. „Může to být bráno jako zřetelný signál ukrajinské strany, že pokud by pokračovaly ruské údery, tak i Ukrajina má prostředky, jak citelně ohrozit ruské zázemí,” řekl Richard Stojar z Univerzity obrany v Brně.
-
Ruský prezident Putin přejel v autě Kerčský most na znamení, že je opět opraven. „Tady je očividná snaha čelit Zelenskému. A ukázat ruskému publiku, že ten, kdo je v bunkru, je Zelenskyj. Zatímco Putin jezdí po Kerčském mostě,” řekl Českému rozhlasu Dvojka politický geograf Michael Romancov. -
Prezident Zelenskyj poprvé od začátku války opustil Ukrajinu a navštívil USA. Přednesl projev v americkém Kongresu, apeloval na důležitost západní pomoci. -
Ministr obrany Sergej Šojgu navštívil ruské vojáky na frontě.
-
Rusko zahájilo tři velké ofenzivy s cílem obsadit Doněckou oblast.
-
Rusové obsadili Soledar na jihovýchodě Ukrajiny.
-
Ruská raketa zasáhla obytný dům v Dnipru. Nejméně 44 lidí zemřelo. Po celém Rusku začaly vznikat improvizované pomníky této události. „Dávám najevo své pocity z této katastrofy, jak nejlépe umím. Chci vyjádřit svoji sounáležitost a soustrast lidem, kteří si nyní procházejí utrpením,“ vysvětlila Jelena Ivanovová, která dorazila s kyticí žlutých chryzantém. Zatímco pokládala kytici, sledovala ji z automobilu zaparkovaného poblíž policie. Několik lidí na místě zatkla.
-
Při nehodě vrtulníku zemřel ukrajinský ministr vnitra Denys Monastyrskyj.
-
Do Kyjeva přijela předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, většina eurokomisařů i šéf Evropské rady Charles Michel. „Pro Ukrajinu je to velmi důležitý vzkaz,“ komentovala přímo z místa pro iROZHLAS.cz místopředsedkyně Komise Věra Jourová (ANO).
-
Kyjev přiznal ztrátu části Bachmutu, kde probíhají největší boje posledních týdnů. Rusové město obkličují. -
Začala ruská ofenziva v Luhanské oblasti. „Pokud tohle je to, čeho jsme se obávali, tak je to v zásadě velmi dobrá zpráva. Rusům se nedaří nijak zásadně postupovat a mají velké ztráty,“ hodnotil ji po týdnu Jan Ludvík z Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.
-
Kyjev informuje, že ruské střely narušily vzdušný prostor Rumunska a Moldavska. Bukurešť to popřela, Kišiněv to potvrdil a předvolal si ruského velvyslance.
-
Prezident Putin v tradičním projevu oznámil, že Rusko pozastavuje účast na dohodě omezující počet jaderných hlavic. Z rozpoutání konfliktu obvinil Západ.
Související témata: Ruský vpád na Ukrajinu, Rusko, Ukrajina, Vladimir Putin, Volodymyr Zelenskyj