Koronavirus podle CIA unikl z čínské laboratoře. ‚Velmi nepravděpodobné,‘ reaguje Peking
Čínská vláda v pondělí označila za krajně nepravděpodobné sobotní tvrzení americké Ústřední zpravodajské služby (CIA), že se koronavirus SARS-CoV-2 začal šířit únikem z čínské laboratoře spíše než přirozeným přenosem. Píší o tom agentura AFP a deník Financial Times (FT). V důsledku pandemie onemocnění covid-19 zemřelo více než sedm milionů lidí, ačkoliv tato bilance je podle Světové zdravotnické organizace (WHO) podhodnocená.
CIA dospěla k závěru s „nízkou mírou jistoty“, že je pravděpodobnější původ pandemie covidu-19 související s výzkumem, než jeho přirozený původ, uvedl podle AFP mluvčí zpravodajské služby v sobotu. CIA tak změnila své předchozí stanovisko, kdy uváděla, že k učinění závěru nemá dostatek informací.
Očkování proti covidu funguje, zachránilo miliony životů. Příští hrozba je virus chřipky, říká Konvalinka
Číst článek
„K vědeckému závěru, že únik z laboratoře je velmi nepravděpodobný, dospěl společný tým expertů Číny a Světové zdravotnické organizace (WHO) na základě návštěv příslušných laboratoří ve Wu-chanu,“ uvedla mluvčí čínského ministerstva zahraničí Mao Ning. Podle mluvčí mezinárodní společenství a vědecká komunita tento závěr široce uznávají.
Americké zpravodajské služby, které se sestávají z 18 agentur, poslední čtyři roky posuzovaly původ viru SARS-CoV-2, aby zjistily, zda se objevil přirozeně na takzvaném mokrém trhu ve Wu-chanu, nebo zda unikl z wuchanského virologického institutu.
CIA se připojila k americkému Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) a ministerstvu energetiky USA a dospěla k závěru, že virus nejspíš pochází z laboratoře ve Wu-chanu.
CIA však uvedla, že nadále vyhodnocuje scénář původu pandemie covidu-19 spojeného s výzkumem i scénář přirozeného původu jako pravděpodobné. Nové hodnocení bylo zveřejněno jen několik dní poté, co John Ratcliffe, kandidát znovuzvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa, složil přísahu jako nový ředitel CIA.