V Riu de Janeiru se pokusili ukrást ropu přímo z potrubí. 60 tisíc litrů uniklo do řeky a zálivu

Kvůli pokusu o krádež ropy na ropovodu brazilské nadnárodní korporace Petrobras v Riu de Janeiru uniklo nejméně 60 tisíc litrů do zálivu Guanabara a blízké řeky. Agentura AFP upozornila, že se ropná skvrna táhne čtyři kilometry, ohrožuje divokou přírodu, a zejména mangrovníky. V Brazílii se jedná o stále častější případy, kdy se lidé snaží krást ropu a předprodávat ji na černém trhu kvůli hospodářské krizi, která zemi sužuje.

Rio de Janeiro Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Bezpochyby se jedná o nejhorší incident za deset let. Ropa se dostala do oblasti mangrovníků, což je velice znepokojující. Je to opravdu devastující, jak jsem se mohl sám přesvědčit,“ řekl pro místní novinářský server Projeto Collabora Maurício Muniz, odborník z institutu Chico Mendes, který spolupracuje s brazilským ministerstvem životního prostředí.

Za změny klimatu nemůžeme? Omyl, české emise CO₂ na hlavu patří mezi bohatými zeměmi k nejvyšším

Číst článek

Brazilská firma Transpetro, která je dceřinou společností giganta Petrobras a ropovod spravuje, v tiskovém prohlášení uvedla, že okamžitě aktivovala nouzové úklidové čety a posléze se podařilo vyčistit až 75 procent uniklé ropy. Podle ní pochází záběry z ústí řeky Estrela, která se vlévá do zálivu Guanabara.

Krádeže za miliony dolarů

Ropnou havárii mají na svědomí zloději, kteří se krádeží ropy snaží získat peníze v dobách největší recese, jaká zemi postihla, uvádí agentura Reuters. Petrobras je častým terčem gangů, které společnost ročně okrádají o ropu v hodnotě milionů dolarů, aby ji posléze prodaly na černém trhu.

Podle serveru Projeto Collabora jsou tyto krádeže na vzestupu. Jen v zálivu Guanabara, kde došlo k úniku, obdržel Institut pro životní prostředí v Riu de Janeiru v posledních dvou letech šest hlášení o únicích ropy kvůli pokusům o krádež, které způsobily škody na životním prostředí.

Poslední velká ropná skvrna se v zálivu objevila v lednu 2000, kdy uniklo 1 300 000 litrů ropy z rafinerie Petrobrasu.

och Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme