Černá hladina, znečištěné mořské pobřeží. Indonésané bojují s rozsáhlým únikem ropy
Indonéské Jávské moře znečišťuje už od poloviny července ropa unikající z jednoho z vrtů. Černá surovina se každým dnem dostává jak do vody, tak na pobřeží nedaleko metropole Jakarty. Únik se podle odhadů podaří zastavit až začátkem října. Čištění okolí pak potrvá déle než půl roku.
Čištění okolí po úniku ropy v Jávském moři potrvá podle státní energetické firmy Pertamina nejméně do března příštího roku.
Ropa stojí nejméně za poslední půlrok, může za to i obchodní válka mezi Čínou a USA
Číst článek
Z moře bylo zatím odstraněno na 4000 barelů ropy, z pobřeží pak bylo odvezeno na 4900 tun znečištěného písku a kamenů.
Nezisková organizace Indonéské fórum pro životní prostředí uvedla, že unikající ropa zasáhla 13 vesnic a toků severně od Jakarty, a ohrožuje tak zdraví 7800 lidí.
„Velmi se omlouváme obyvatelům, které to zasáhlo. Snažíme se potlačit následky tohoto incidentu,“ uvedl Dharmawan Samsu ze společnosti Pertamina.
Podle firmy se únik ropy podaří zastavit až začátkem října. Zároveň očekává, že odstraňování dopadů na životní prostředí a společnost potrvá do března příštího roku.
Zvětšení kontroverzního ropovodu má zelenou. Proti jsou kanadští domorodí obyvatelé, ekologové i města
Číst článek
Pertamina už v oblasti rozmístila mimo jiné 44 lodí a norných stěn, pomocí kterých se snaží odstranit ropnou skvrnu.
„Ekosystém je zničený. Moře bylo znečištěno, lidé se bojí ztráty ryb,“ poznamenal Meiki Paendong z Indonéského fóra pro životní prostředí.
Pertamina bude potřebovat značné množství peněz jak na zastavení úniku, tak na odškodnění, které už lidem přislíbila. Jde především o rybáře a chovatele ryb.
Ropa začala unikat 12. července, kdy společnost Pertamina prováděla vrty ve své studni asi dva kilometry od pobřeží v oblasti Karawang nedaleko metropole Jakarty na severozápadě ostrova Jáva.