Socha Koněva i pakt Ribbentrop-Molotov. Ruští kriminalisté budou vyšetřovat překrucování dějin
Ruská kriminální ústředna vytváří zvláštní oddělení, které bude vyšetřovat zločiny související s překrucováním dějin a pokusy o rehabilitaci nacismu. O rozhodnutí předsedy Vyšetřovací výboru Alexandra Bastrykina informovala agentura TASS.
„Práce se zaměří nejen na odhalování pachatelů válečných zločinů, a tím i na naplňování principu neodvratitelnosti trestu, ale i na to, aby se zabránilo překrucování historických faktů,“ zdůraznil výbor.
K pochybení nedošlo. Koněvův pomník nebyl válečný hrob, reagoval Metnar na Grebeníčkovu kritiku
Číst článek
„Vidíme, že jednotlivé západní státy zaujímají ohledně závěrů druhé světové války stanovisko, které je pro Rusko nepřijatelné,“ dodal výbor podle TASS.
Letos v dubnu Vyšetřovací výbor Ruské federace zahájil trestní stíhání kvůli odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva v Praze. České ministerstvo zahraničí vzápětí zareagovalo prohlášením, že stíhání české samosprávy Ruskem je nepřípustné, ruské zákony nebudou v Česku vymahatelné a že striktně odmítá zásahy státních orgánů Ruské federace do vnitřních záležitostí České republiky.
Sochu Koněva, který se podílel na osvobození Prahy od nacistů, ale i na krvavém potlačení protikomunistického povstání v Maďarsku v roce 1956, nechala odstranit radnice Prahy 6. Ruská diplomacie tento krok označila za zločin, který nezůstane bez odpovědi. Na vyšetřování u Bastrykina naléhal také ministr obrany Sergej Šojgu.
Filip v ruských armádních novinách volal po rezignaci Petříčka. ‚Chystá se na sjezd KSČM,‘ reaguje ministr
Číst článek
Spory o výklad dějin vede Moskva obvykle s Polskem a pobaltskými státy, a to zejména o pakt Ribbentrop-Molotov, kterým si nacistické Německo a Sovětský svaz domluvily útok na Polsko v září 1939 a rozdělení i dalších území ve východní Evropě, a o nastolení komunistických režimů po druhé světové válce.
Bastrykin se před dvěma měsíci dostal na britskou černou listinu spolu s dalšími 24 Rusy, kteří jsou obviňováni z porušování lidských práv ve světě. Většina z nich má spojitost se smrtí ruského právníka zahraničního investičního fondu Sergeje Magnitského v moskevské vazební věznici. Sankce mají podobu zmrazení bankovních účtů a zákazu cestování přes britské území.
Bylo to poprvé od vystoupení z Evropské unie, kdy Velká Británie vydala vlastní sankční seznam. „Pokud jste kleptokrat nebo představitel organizovaného zločinu, nebudete mít možnost prát své krvavé peníze v této zemi,“ vysvětlil ministr zahraničí Dominic Raab.