Němečtí konzervativci mění svou migrační a azylovou politiku. Žadatele o azyl chtějí posílat do Rwandy
Jens Spahn, přední člen německých Křesťanských demokratů, o víkendu oznámil, že jeho strana podporuje myšlenku přepravy budoucích uprchlíků do zemí třetího světa. Tam by měli čekat, zatímco se bude zpracovávat jejich žádost o azyl. Přepraveni by byli do Ghany nebo Rwandy, popřípadě do zemí mimo EU, jako je Moldavsko a Gruzie.
„Pokud bychom to udělali, a byli schopni to udržet po dobu čtyř, šesti, osmi týdnů, viděli bychom dramatický pokles v počtu žadatelů o azyl,“ řekl Spahn v rozhovoru pro Neuen Osnabrücker Zeitung.
Obhajoval tak nový stranický program Křesťanských demokratů (CDU), který představili minulé pondělí. Návrh transportovat žadatele o azyl do zemí třetího světa je jeho jádrem. Cílem jsou „smluvní dohody, podle kterých tam budou moct uprchlíci podstoupit azylová řízení a zároveň jim bude poskytnuto bezpečí,“ řekl Spahn.
V Německu se potřetí v historii rozpadl poslanecký klub, frakce Die Linke povolala likvidační správce
Číst článek
Politik také v rozhovoru vysvětlil, že tento plán má působit jako odrazující prostředek pro uprchlíky, kteří si zvolili „neregulérní způsoby“, jak se do Německa dostat a požádat tam o azyl. „Pokud budeme důslední, mnoho lidí se na cestu ani nevydá. Bude jim jasné, že se během 48 hodin ocitnou v bezpečné zemi, ale mimo EU,“ řekl.
Podle Spahna není v Ženevské úmluvě o uprchlících zmíněno nic o tom, že jim před nebezpečím války musí být poskytnut azyl v EU. A pokud „získají bezpečné útočiště a bude o ně dobře postaráno“, dosáhnou tak cílů, o kterých úmluva pojednává.
Irene Mihalicová, členka strany Zelených, tento návrh veřejně kritizovala a také obvinila Spahna, že se vtírá pravicovým voličům. „Naštěstí se nacházíme v ústavním státě a potřebujeme právně životaschopná řešení, abychom se vypořádali s velkým počtem lidí, kteří hledají ochranu, ne populismus, který porušuje lidská práva,“ řekla.
Zdá se, že slogan z doby Angely Merkelové „Wir schaffen das“ (My to zvládneme – pozn. redakce) nyní stojí v příkrém rozporu s ideologií současné CDU.
Aktivisté chtějí zákaz AfD. Zveřejnili falešné video, kancléř Scholz v něm požaduje zrušení strany soudem
Číst článek
Kancléř Olaf Scholz v minulosti zdůraznil, že je důležité snížit rekordní počty žádostí o azyl, které během prvních sedmi měsíců letošního roku vzrostly o 80 procent ve srovnání s rokem loňským. Scholz si také pohrával s možností plánu pro třetí země, a to navzdory rozšířeným obavám v jeho vlastní straně. Rwandu výslovně nezmínil, píše The Guardian.
Podobné plány jako Německo měla i Velká Británie nebo například Itálie. Britský premiér Rishi Sunak se navzdory překážkám stále pokouší přenést azylové řízení do Rwandy a deportovat tam příchozí. Celý návrh byl masivně kritizován lidskoprávními skupinami.
Již v dubnu 2022 podepsala Británie s Rwandou dohodu, podle níž budou migranti přicházející do Spojeného království posílání přes Lamanšský průliv do této východoafrické země, kde budou čekat, až se jejich žádost o azyl vyřídí. Nevyšší soud plán zamítl z důvodu, že je nezákonný.